Diramayr polemiği büyüdü

12 Ağustos 2017’de LUYS Dergisi “Diramayr Mari Mutafyan’a Büyük Ayıp” başlıklı haberinde, Diramayr Mari Mutafyan’ın ikamet ettiği Patrikhane’den çıkartılmak istendiği öne sürmüştü. Haber üzerine Patrikhane’den yapılan açıklamada olayın çarpıtıldığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi,

“Haziran ayının başlarında Değabahımız Sayın Karekin Başepiskopos Bekçiyan Patrikhaneye henüz yeni yerleşmiş, tanımak amacıyla personelden ve din adamlarından malumat alıyordu. Bir öğle yemeği esnasında masasında Sahak Episkopos Maşalyan, personel müdürü Mağakya Apeğa Beskisizyan ve Hovhannes Bayram’la sohbet esnasında Diramayr Mari Mutafyan’la ilgili sorular sordu. Diramayr’ın kendi evi olduğunu öğrendiğinde niçin orada kalmadığını merak etti. Bu konuyu Diramayr ile konuşacağını söyledi. Bu konuşmadan sonra Sahak srpazan daha ayrıntılı olarak Diramayr’ın konumunu, değerini ve patrikhanede kalmasının bizim için ne denli önemli ve anlamlı olduğunu Karekin srpazana anlattı. Bunu gayet iyi anlayan ve takdir eden sayın Değabahımız bir daha bu konuyu ne açmış ne de gündeme getirmiştir. Tam tersine Diramayr ile tüm sohbetlerinde ona yardımcı olma iradesini her fırsatta beyan etmiştir. Örneğin, Diramayr’ın tüm ricalarına rağmen sayın Aram srpazan tarafından işten çıkarılmış, Diramayr için çok önemli bir yardımcı personelin geri alınması söz konusudur. Belli ki sofra başı bir sohbetin Diramayr’a yanlış ve yanlı aktarılmasıyla onda oluşan bir gönül kırgınlığı kullanılmaya kalkışılmıştır. Patrikhanede kalması orası için bir onur ve ayrıcalıktır. İstediği kadar kalmaya, saygı, sevgi ve hizmet görmeye hakkı vardır”

Açıklamada “Patriklik seçim sürecinde bu anneye herkesin özel ihtimam göstermesinin ve onu bir propaganda malzemesi olarak görmekten ve kullanmaktan imtina etmesinin doğru olacağına inanıyoruz” ifadesine de yer verildi. Açıklamada ayrıca “Sayın Diramayr’ın kendisinin de emin olmadığı, bir yerlerden duyduğunu ve üzüldüğünü belirttiği özel, samimi ve rastgele bir sohbetten cımbızlanarak alınan sözlerinin Patrikliğimizi ve yetkililerini rencide edecek bir magazin haberine çevrilmesi kabul edilemez. Haber niteliğinde ele alınması gereken hassas ve duygusal bir konunun bir magazin dedikodusuna indirgenmesi çok üzücüdür” ifadeleri de kullanıldı.

Luys’un yanıtı

Açıklamanın ardından Luys gazetesi sosyal medya üzerinden bir açıklama yayınlayarak şu ifadelere yer verdi: “Röportajın tamamı gazetemizde ses kaydı olarak da mevcuttur. Röportajda kesinlikle bir tarafı suçlayıp, bir tarafı aklama peşinde değiliz. Sadece bir annenin dile getirdiklerini siz okurlarımızla paylaşmaya çalıştık. Görüyoruz ki, bizleri yakından tanımayan, yayınlarımızı bu röportajdan önce de kötülemeye çalışan aynı ve değişmeyen zihniyet içeriği okumadan söylemlerine devam ediyor.”

Luys’un açıklamasında şu ifade de kullanıldı: “Ayrıca bu tekzip yazısında adeta kendini aklayıp, diğer bir din adamı kardeşini inançlı topluma şikayet eden zihniyeti okurlarımızın takdirine bırakıyoruz.” 

Ateşyan’dan Patrikhane’ye suçlama

Bu gelişmelerin ardından Başepiskopos Aram Ateşyan da bir açıklama yayınladı. Ateşyan’ın açıklamasında Episkopos Maşalyan’a yönelik eleştiriler yer aldı:

“Türkiye Ermenileri Patrikliği imzasıyla son günlerde bir tekzip yayımlandı. Gerçekten talihsiz bir metin. İçeriğine geçmeden önce, en başta dikkat çeken bir konu var. Neden Patrikhanemiz tarafından yayımlanan bir tekzip kamuoyuna Ruhani Kurul Başkanı Sayın Episkopos Sahak Maşalyan’ın kişisel elektronik posta adresinden sunuluyor?”

Ateşyan Diramayr’ın yardımcısının işten çıkarılması konusunda isminin geçtiğini belirterek bu konuda şunları söyledi: 

“Bakın, şu hususları dikkate alalım: Patrikhane’de personel sorumlusu Rahip Mağakya Beskisizyandır. Patrikhane’de işleyişi reforme etmeye giriştiğinde, sözü geçen bayan personelin itirazıyla karşılaşmıştır. Hemen akabinde bu hanımefendi işi bıraktığını söyleyerek Patrikhanemiz’den ayrılmıştır. Rahip Beskisizyan olgunluk sergileyerek kendisiyle temas kursa da, hanımefendi ikna olmamıştır. Kendi iradesiyle işten ayrılan bu hanımefendiyi benim işten çıkardığımı öne sürmenin anlamı nedir?”

Ateşyan açıklamasında kendisinin karalandığını öne sürdü: “Bugün Sevgili Patriğimiz Sayın Mesrop Mutafyan’ın bizlere emaneti olan Sayın Diramayr’a yaptıkları kabalığı gizlemek için, beni karalamanın dayanılmaz hafifliği içindeler. Ucuz iftiralarla gerçekleri saklayabileceklerini zannedenlerden, Kutsal Patriklik Makamımız’a ve onun saygınlığına ne yarar gelebilir?”

Ateşyan açıklamasının son kısmında ise Patrikhane’deki mevcut yönetimi ağır sözlerle suçladı: “Bugün Patrikhanemiz’de kaos vardır. Davulu boynunda taşıyanın elinde tokmak olmadığını herkes bilmektedir.  Bugün artık gerçek tartışmasız olarak karşımızdadır. Cemaatimizin yeni bir patriğe kavuşma beklenti ve özlemi suistimal edilmiştir. Seçime odaklanmak yerine, dengelerini kendi kontrol edebilecekleri yeni bir ara dönem başlatmışlardır.  Kulis oyunları, kapalı kapılar arkasındaki entrikalar, keyfiyet ve çıkar hesapları. Yeni ara dönemin özellikleri işte bunlardır.”

AGOS’un merceğinden

Polemiğin geldiği son aşama ve Başepiskopos Ateşyan’ın açıklamasındaki ton bizde Diramay Mutafyan’ı sahnenin önüne koyarak arka planda geçtiğimiz aylardan kalan hesapların görülmek istendiği izlenimini uyandırıyor. Kimseye tavsiyede bulunmak haddimize değil ama polemiğin büründüğü bu hal eski hastalıklarımızdan hala kurtulamadığımızı bize hatırlattı. Önümüzde bir seçim süreci var. Kimlerin aday olabileceği bellidir. Adayların şeffaf ve özü sözü bir kampanya yürüteceklerine yürekten inanmak istiyoruz.

Kategoriler

Toplum KiliseYazar Hakkında

1992 İstanbul doğumlu. Agos Gazetesi Toplum Editörü. Ermeni toplumu gündemi, sosyal etkinlikleri ve yaşamı üzerine haberler yapıyor.