Moskova’da ruhanilerden kritik zirve

Tüm Dünya Ermenileri Katolikosu Karekin II ve Kafkas Müslümanları Dini Lideri Şeyhülislam Allahşükür Paşazade, Rusya patriği Kiril’in daveti üzerine Moskova’da bir araya geldi. Ruhani liderler özellikle iki ülkenin gençlerine ‘yan yana durma’ mesajı verdi.

Moskova'da Rusya Patriği Kiril’in daveti üzerine Tüm Dünya Ermenileri Katolikosu Karekin II ve Kafkas Müslümanları Dini Lideri Şeyhülislam Allah şükür Paşazade 8 Eylül'de bir araya gelerek üçlü bir görüşme gerçekleştirdiler. Görüşmenin ardında dini liderleri ortak bir basın  açıklaması yaptı.  

Karekin II ve Şeyhülislam Allahşükür Paşazade, Karabağ sorununu barışçıl yollardan çözme girişimlerini desteklemeye hazır olduklarını bildirdikleri açıklamada iki halkın gençlerine iyi niyet, karşılıklı saygı, barış ve  ahlak ruhunu kaybetmemeleri çağrısında bulundu.

Açıklamada dini liderler, uzun yıllardır sürüncemede kalan Karabağ sorununun barışçıl çözümünü desteklediklerini bildirerek “İhtilafı kapsamlı çözümüne götürebilecek barışçıl diyalogun gelişmesine, müzakerelerin devam etmesine ve uluslararası toplumun arabuluculuk çabalarına büyük önem veriyoruz” açıklamasında bulundular.

Dini liderler, var olan anlaşmazlıkların iki din için de önemli olan iyi komşuluk, dostluk, sevgi,  karşılıklı af ve merhamet ilkeleri sayesinde aşılabileceğini vurguladılar.

‘Esirleri serbest bırakın’ çağrısı

Açıklamada bazı sivillerin askeri operasyonlara katılmadıklarını, fakat çatışmalar sırasında esir düştüklerini dile getiren dini liderler, taraflara esir tutukları sivilleri bir an önce serbest bırakmaları çağrısında bulundu.

İki ülkede bulunan kilise ve camilerin durumları ile de ilgili olarak açıklamada “Kiliselerin, camilerin ve diğer ibadet yerlerinin korunmasını görevimiz olarak görüyor, bundan dolayı dini anıtlara yönelik herkesin dikkatli ve saygılı olmasını önemsiyoruz” denildi.

“Geçmişte de gelecekte de yan yanayız”

Şeyhülislam Allahşükür Paşazade, “Biz “görüştük” demek içim görüşmüyoruz. Olası ihtilafları önlemek için elimizden  geleni yapmak, ülkelerimizin iktidarına bu mesajı vermek ve gençlerimize geçmişte komşu olduklarını ve gelecekte de komşu olmayı devam edecekleri anlatmak için toplandık” dedi; “Ne Ermenistan, ne de Azerbaycan bu bölgeden toplanıp, gitmeyecek. Yan yana yaşayacağız ve gençlerimize bunu anlatmamız gerekiyor” ifadelerinin altını çizdi.

Ermenistan’da ve bölgede birçok uzman bu toplantının sembolik olduğunu fakat Karabağ sorununa bir etkisi olmayacağını düşünüyor. Ermenistan’daki Kafkasya Enstitüsü Müdürü, siyaset bilimci Aleksandr İskandaryan, Ermenistan ve Azerbaycan dini liderlerinin görüşmesini büyük bir umut kaynağı olamayacağını,  Dağlık Karabağ sorunu siyasi bir sorun olduğu için çözümün de yine siyasi alanda olması gerektiğini ifade etti; “Siyasetçi olmayan kişilerin siyasi süreçlere etkilemeleri zordur” dedi.Yazar Hakkında