Agos başyazı: Oldu olacak, devlet atasın

Devlet eğer bu Ermeni toplumunun iradesine müdahale etmek niyetindeyse bunu açıkça, resmi olarak söylemelidir. Oldu olacak, Patriği siz atayın olsun bitsin. Tarihe geçmiş olursunuz.

Patrik seçim süreci, Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı Başkan Bedros Şirinoğlu’nun çeşitli mecralarda yaptığı açıklamalarla belirsiz bir durum kazanmış vaziyettedir. Hatırlanacağı üzere belirsizlik ilk olarak İstanbul Valisi’nin bir işadamına söylediği öne sürülen haberlerle başlamıştı. Buna göre vali, Müteşebbis Heyet’ten rahatsızdı ve bu haliyle seçim yapılmayacaktı. Ancak sonraki günlerde Şirinoğlu devletin Patrik Kaymakamı Bekçiyan’ı istemediğini söylemeye başladı. Son olarak diğer gazetelere ve Agos’a verdiği röportajda, Bekçiyan’ı istenmediği iddiasını yinelemekle kalmadı, devletin süreci Ateşyan ve Maşalyan ile yürütmek istediğini söyledi.

Devlet gerçekten ne diyor bunu bilmiyoruz. Bunları söyleyen Şirinoğlu’dur. Ancak devlet bu konuda bir açıklama yapmadığı sürece Patrik seçimine doğrudan müdahale eden bir pozisyonda olacaktır, bu açık. Şirinoğlu’nun dile getirdiği gerekçeler (Almanya’daki açıklamalar, Düşünce Platformu’nun faaliyetleri) devletin bu işe karışmasına hiçbir şekilde gerekçe olamaz. Bekçiyan Ruhaniler Genel Meclisi tarafından seçilmiştir. Görevi Patrikhane’yi salimen seçime götürmektir. İsterse aday olur ama sonuçta yeni Patriği seçecek olan Ermeni toplumudur.

Devlet eğer bu iradeye müdahale etmek niyetindeyse bunu açıkça, resmi olarak söylemelidir. Ki biz de burada kastedilen ‘devlet’in kim olduğunu öğrenelim. Ayrıca eğer Ateşyan-Maşalyan formülü doğruysa şunu diyelim o vakit: Oldu olacak, Patriği siz atayın olsun bitsin. Tarihe geçmiş olursunuz.

 

Kategoriler

Toplum Kilise

Etiketler

Patriklik seçimi


Yazar Hakkında