OHAL Komisyonu Başkanı: İlk sonuçlar Kasım'da

OHAL Komisyonu Başkanı Selahaddin Menteş’in açıklamasına göre 4 Ekim itibariyle komisyona 101 bin 304 başvuru yapıldı.

Selahaddin Menteş, Hürriyet’e yaptığı açıklamada dosyaların incelenmesi için raportörlere gönderildiğini söyledi, “Kasım ayında ilk sonuçları almayı planlıyoruz” dedi.

Menteş’in verdiği bilgiye göre, OHAL KHK’larıyla meslekten ihraç edilenler, bursu kesilen öğrenciler, rütbeleri alınan emekli güvenlik personeli ve kapatılan kurum ile kuruluşlara ilişkin başvuruları değerlendiren komisyona, 4 Ekim itibarıyla 101 bin 304 başvuru yapıldı. 

Başbakanlık kayıtlarına göre ise kamu kurum ve kuruluşlarına 300 bin civarında başvuru yapıldı. Yargıdaki başvuru sayısının yaklaşık 100 bin olduğu dikkate alındığında, komisyona gelecek toplam başvuru sayısının 500 bini aşması öngörülüyor.

Ön incelemesi tamamlanan dosyalar, komisyonda gündeme alınıp görüşülecek. Komisyon, başvurunun reddi ya da kabulüne karar verecek. Meslekten ihraca itirazı kabul edilen başvurucunun dosyası Devlet Personel Başkanlığı’na gönderilecek. Daha sonra ilgili kişinin 15 gün içerisinde statülerine uygun kadro ve pozisyonlara ataması yapılacak. Komisyonun geri çevirdiği başvurulara ise yargı yolu açılacak. Kararlar kamuoyuna açıklanmayacak, ilgili kişiye tebliğ edilecek. Kararlara ilişkin Hâkimler ve Savcılar Kurulu tarafından yetkilendirilen idare mahkemelerinde dava açılabilecek. Dosya başvurularının gidişatı internetten takip edilemiyor. 

Kategoriler

Güncel Türkiye Gündem

Etiketler

KHK KHK Komisyonu


Yazar Hakkında