Sivaslı Ermeniler memleketlerini ziyaret etti

Sivas Ermenileri ve Dostları Derneği üyeleri, Sivas'ta yaşayan Ermenilerle birlikte yakınlarının kent merkezinde bulunan mezarlarını ziyaret etti. Yakınlarının mezarları başında mum yakan Sivaslı Ermeniler, Başpapaz Müron Ayvazyan’la birlikte dua ettiler. Şehri ziyaret eden grubu Belediye tesislerinde ağırlayan BBP'li Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, 'Her zaman sizi kendi memleketinize, öz vatanınıza bekliyoruz' diye konuştu.

Haftasonu gezisi için İstanbul'dan Sivas'a gelen Sivas Ermenileri ve Dostları Derneği Üyesi 217 kişi gezi kapsamında ilk olarak kent merkezine 30 kilometre mesafedeki Çermik Kaplıcası'nda kahvaltı yaptı. Kafile, daha sonra Sivas'ta yaşayan Ermeniler'in de katılımı ile kent merkezinde Tavra Deresi Mevkii'nde bulunan Ermeni mezarlığını ziyaret etti. Beyoğlu Üç Horan Kilisesi din görevlisi Başpapaz Müron Ayvazyan ve beraberindeki Sivaslı Ermeni Cemaati üyeleri, burada birlikte dua etti. Dernek üyelerinden Levon Levonyan'ın Kutsal Kitap’tan bir bölüm okumasının ardından ziyaretçiler yakınlarının mezarları başına mum yakıp bıraktı. Mezar ziyaretini yapmaları için kendilerine imkan tanıyanlara teşekkür eden Başpapaz Müron Ayvazyan, 'Yarın bizim 5 büyük bayramlarımızdan bir tanesi. O nedenle bugün burada Kutsal Kitap okuduk, ben vaaz verdim. Allah devletimize zeval vermesin. Onları başımızdan eksik etmesin ki, bizlere bu imkanları tanıdılar. Onların himayeleri altında biz bugün buraya geldik. Kendilerine cemaatim adına sonsuz teşekkür ediyorum'dedi.

Kafile daha sonra BBP'li Belediye Başkanı Doğan Ürgüp'ün ev sahipliğinde paşabahçe piknik ve mesire alanında bulunan Sivas Belediyesi'ne ait sosyal tesislerde yemek yedi. Yemeğe katılan Sivas Müftüsü Yusuf Şahin'in ettiği duaya Ermeniler de el açarak eşlik etti. Yemek sonrası Sivas Ermenileri ve Dostları Derneği tarafından, Belediye Başkanı Ürgüp'e bir plaket verildi. Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Sivas'ta Ermeni nüfusunun azaldığını belirterek, 'Her zaman sizi Sivas'a bekliyoruz, her zaman sizi misafir ederiz. Buralar sizin topraklarınız. Halen sizin topraklarınız. Biz buralara sizin namınıza sahip çıkıyoruz. Her zaman sizi kendi memleketinize, öz vatanınıza bekliyoruz' diye konuştu.

Kategoriler

Toplum Dernekler