Kayseri Belediye Başkanı'ndan Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi'ne ziyaret

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’ni ziyaret ederek, Kilise Vakfı’nın yöneticileriyle görüştü.

DHA’da yer alan habere göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Caferbey Mahallesi’ndeki yaklaşık 900 yıllık Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’ne giderek, incelemelerde bulundu. Başkan Çelik, Kilise Vakfı Başkanı Zadik Toker ve yöneticilerle görüştü. Kilise Vakfı Başkanı Toker, Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’nin 1181 yılında yapıldığını ve Türkiye’deki en önemli Ermeni kiliselerinden biri olduğunu söyledi. Kilisede her yıl ayin düzenlediklerini ifade eden Toker, “Devletimize, milletimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik ise, şehrin önemli mimari değerlerinden olan kiliseyi turizm anlamında da değerlendirmek gerektiğini söyledi. Kilisenin çok yıpranmış bir vaziyette bulunduğunu dile getiren Başkan Çelik, “Kubbeler üzerinden su alıyor. Yalıtım anlamında sıkıntılı. Dokunulmadığımız takdirde birkaç sene sonra yıkılabilir. Bir an önce bir yerlerinden tutmak gerekiyor. Projelerini temin ederek resmi olarak neler yapabileceğimize bakacağız” dedi.

 

 Yazar Hakkında