‘Hata olmuş, iade ediyoruz’

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Süryanilere ait ibadethane ve mezarlıkların Hazine’ye devredilmesiyle ilgili olarak, bir hata yapıldığını, mülklerin iade edileceğini söyledi.

Süryanilerin Mardin’de bulunan çok sayıda ibadethanesi ve mezarlığı, Mardin Valiliği tarafından önce Hazine’ye aktarılmış, ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilmişti. Tepkiler üzerine Diyanet’e devir işlemi iptal edilmiş, ibadethane ve mezarlıklar Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne verilmişti. Durumun Agos tarafından ortaya çıkarılmasının ardından, Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere, konuya ilgili kurumlar haberin “kasıtlı ve yalan” olduğunu açıklamıştı. Konu Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun da gündemindeydi. 22 Kasım Çarşamba günü Anadolu Ajansı’nın hazırladığı Editör Masası programına konuk olan Çavuşoğlu “Hata yaptık” dedi.

Masa başında karar alınmış

Çavuşoğlu programda şunları söyledi:

“Kiliselere el koymuyoruz. Zaten bunlar azınlık vakıflarına ait kiliseler. Biz bunları restore ediyoruz. Masa başında oturulup karar alındığı için, maalesef oradaki görevlilerimiz tarafından Süryani kardeşlerimize ait kabristanın sanki Diyanet’e aktarılacağı, mülkiyetinin oraya verileceği, Hazine’ye aktarılmış olduğu ve oradan da oraya aktarılacağı gibi bir yanlış anlaşılma var. Bu gerçekten böyle oldu. Maliye Bakanlığı’na aktarıldı ama oradaki arkadaşlar bunların kime ait olduğuna, Hıristiyanlara mı, İslam mensuplarına mı ait olduğuna bakmaksızın masa başında değerlendirdikleri için böyle bir hata oldu. Şimdi biz Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak Mor Gabriel’e ait bu kabristanlıkları ve yerleri tekrardan iade ediyoruz. Hiçbir problem yok zaten.”

Bakan Çavuşoğlu, iade işlemlerinin nasıl yapılacağı konusunda bilgi vermedi. 

Kategoriler

GüncelYazar Hakkında

1985 doğumlu. Güncel politika, insan hakları, azınlık mülkleri ve Kürt meselesi üzerine haberler yapıyor. Musa Anter Gazetecilik Ödülleri 2008 yılı en iyi haber ödülü sahibi.