Tahir Elçi'siz geçen iki yıl

Bugün, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilişinin ikinci yıldönümü. Cinayet dosyasında halen kayda değer bir ilerleme olmayan Elçi, sosyal medyada #TahirElçisiz2Yıl etiketiyle anıldı.

Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi’nin ölüm yıldönümünde paylaştığı mesajda “kendisinin insan hakları, hukuk ve barış mücadelesi içinde dokunduğu her bir yürekte bıraktığı boşluk giderek büyüyor’ denildi.  

Mesajın tamamı şöyle:

“Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Tahir Elçi 28 Kasım 2015 tarihinde faili hala meçhul olan bir cinayet sonucu yaşamını yitirdi. Bu 28 Kasım günü, meslek hayatının neredeyse tamamını cezasızlık ve gözaltında kayıp vakaları ile ağır insan hakları ihlallerine karşı mücadeleye adamış bir insan hakları savunucusu olan Tahir Elçi’nin bizlerden koparılmasının üzerinden iki yıl geçmiş olacak. Geçtiğimiz iki yılda, cinayetine dair soruşturma dosyasında kayda değer bir gelişme olmazken kendisinin insan hakları, hukuk ve barış mücadelesi içinde dokunduğu her bir yürekte, faillerinin peşine düştüğü her bir dosyada bıraktığı boşluk giderek büyüyor.” 

Anma etkinlikleri kapsamında 28 Kasım'da Elçi’nin öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare önünde saat 10.53’te anma töreni düzenlenecek. Aynı gün saat 14.00’te Elçi’nin Yeniköy Mezarlığı’ndaki kabri ziyaret edilecek. Saat 18.30’da ise Cegerxwin Kültür Merkezi’nde “Tahir Elçi-Kırık Saat” adlı belgeselinin gala gösterimi yapılacak.

29 Kasım Çarşamba günü ise Diyarbakır Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (DESOB) Konferans Salonu’nda saat 13.30’da “Tahir Elçi ve Faili Meçhul Cinayetler” adlı panel gerçekleştirilecek. Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen moderatörlüğündeki panele avukat Eren Keskin, HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Demokrat Yargı Eş Başkanı Orhan Gazi Ertekin ve gazeteci İsmail Saymaz konuşmacı olarak katılacak. 

30 Kasım’da ise saat 14.00’te Seyrantepe TOKİ’de Avukat Tahir Elçi Hatıra Ormanı’na fidan dikilecek. Etkinlikler, 2 Aralık Cumartesi gününden sonra İstanbul’da devam edecek. Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi önüne kadar Tahir Elçi’yi anma yürüyüşü gerçekleştirilecek. 2 ve 3 Aralık günlerinde Elçi anısına Diyarbakır Barosu Adli Yardım binasında saat 10.00’dan itibaren 2. Çocuklar Arası Satranç Turnuvası düzenlenecek. 

Elçi’nin ölümüyle ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığında devam eden soruşturma iki savcı değiştirdi, bilirkişi raporunda “ölümüne neden olan atışın hangi silahtan, hangi açıyla, hangi vücut pozisyonu ile nasıl gerçekleştiğinin bilinemeyeceği” ifade edildi, failler belirlenmedi, dava açılmadı.

 Yazar Hakkında