Şirinoğlu: “Artık seçimle ilgili konuşmayacağım”

Vakıflar Arası Dayanışma ve İletişim Platformu (VADİP), 27 Kasım Pazartesi günü toplandı. Toplantının büyük bölümünde Patriklik seçimi ilgili gelişmeler konuşuldu.

VADİP Başkanı Bedros Şirinoğlu, VADİP Genel Sekreteri Harutyun Şanlı ve Surp Haç Yönetim Kurulu Üyesi Varujan Bulgan’ın İstanbul Valiliği ile önümüzdeki günlerde bir görüşme yapacağını açıkladı.  Görüşmede kilisenin iç hiyerarşisi ve  Değabah’ın (Patrik Kaymakamı) görevinin, ettiği yeminin ne anlama geldiğinin devlet makamlarına anlatılacağı açıklandı..  

Kendisinin resmi makamlarla tek başına yaptığı görüşmelere yönelik eleştirilere yanıt veren Şirinoğlu “Bana tek başıma randevu veriyorlar” dedi. Şirinoğlu “Becerebiliyorsanız siz de görüşün” dedi. Toplantıda 24 Ekim Salı günü Ruhani Kurul Başkanı Episkopos Sahak Maşalyan, Başepiskopos Aram Ateşyan, Müteşebbis Heyet Başkanı Sarkis Külegeç ve Bedros Sirinoğlu’nun İstanbul Valisi Vasip Şahin’le görüşme de gündeme geldi. Şirinoğu görüşme hakkında şöyle konuştu:

“Sayın Valimizle görüşmemizde Sırpazanlarımız ve Müteşebbis Heyet Başkanı Sarkis Külegeç vardı. Vali beyin söylediklerine onlar da şahit oldu, daha önceki söylediğim şeylere onlar da inandı. Sahak Sırpazan Valilikten görüşmede konuşulanların resmi olarak Patrikhane’ye iletilmesini talep etti, o kâğıt şu an  İçişleri Bakanlığı’nda. Kısa süre içerisinde bize ileteceklerdir.”

“Artık açıklama yapmayacağım”

Şirinoğlu bundan sonra Patrik seçimine dair herhangi bir açıklama yapmayacağını söyledi.  Müteşebbis Heyet’ten istifa etmesini de gündeme getiren Şirinoğlu heyet oluşturmadan önce listenin büyük oranda belirlendiğini öne sürerek bu yüzden istifa ettiğini  söyledi. Şirinoğlu’nun bu iddiasına bazı vakıf başkanları seçimin gözler önünde yapıldığını söyleyerek itiraz ettiler.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile yaptığı görüşme hakkında bilgi veren Şirinoğlu görüşmede daha çok vakıf seçimleri konusunun gündeme geldiğini, Çavuşoğlu’nun “Dosya Sayın Cumhurbaşkanı’nın önünde” bilgisini verdiğini söyledi. Şirinoğlu daha çok İstanbul’un 3 seçim bölgesine ayrılarak seçimlerin yapılması üzerinde durulduğunu söyledi. Bu esnada seçmen listelerini yenileme çalışmalarının yüzde 80 oranında tamamlandığı da vakıf yöneticileri tarafından dile getirildi.  

Emlak komisyonu tekrar kurulacak

Toplantıda Emlak Komisyonu’nun tekrar kurulması kararının verildiği açıklanırken Eğitim Komisyonu ile Mali Komisyon’un tekrar kurulması için çalışma yürütülmesine karar verildi. Şirinoğlu şöyle konuştu;  

“Geçtiğimiz aylarda Eğitim Komisyonu Başkanı Nurhan Palakoğlu istifa etti, kendilerine çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz. Önümüzdeki günlerde Eğitim Komisyonu tekrardan kurulacak bu konularda uzman kişiler arayışındayız. Eğitim Komisyonu’yla birlikle yeni bir Emlak Komisyon’u da kurulacak. Biliyorsunuz ki Aram Ateşyan Patrikhane’nin Emlak Komisyonu’nu lağvetmişti, bu komisyon VADİP bünyesinde de çalışıyordu. Geçtiğimiz günlerde Değabah Karekin Bekçiyan bir Emlak Komisyonu’na ihtiyaç olunduğunu söyledi, kısa süre içerisinde de Emlak Komisyonunu kurma çalışmalarımız olacak. Mali Komisyon ise çalışamıyor. Bu komisyonları kısa süre içerisinden yeniden faaliyet gösterecek şekilde çözmemiz gerek.”

Kategoriler

Toplum VakıflarYazar Hakkında

1992 İstanbul doğumlu. Agos Gazetesi Toplum Editörü. Ermeni toplumu gündemi, sosyal etkinlikleri ve yaşamı üzerine haberler yapıyor.