Dink cinayeti davasına 4 Aralık'ta devam edilecek

83 sanıklı Dink cinayeti davası 4-5 ve 7-8 Aralık tarihlerinde 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edecek.

Dink cinayeti davasına gelecek hafta 4-5 ve 7-8 Aralık tarihlerinde devam edilecek. Aralarında İstanbul eski Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul Emniyet İstihbarat Şubesi eski Müdürü Ahmet İlhan Güler, Emniyet İstihbarat Şube Müdürleri Ramazan Akyürek, Sabri Uzun, Trabzon İl Jandarma eski Komutanı Albay Ali Öz, İstanbul ve Trabzon Jandarması eski görevlilerinin bulunduğu 83 sanıklı dava İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edecek. 

Duruşmalarda, Trabzon Jandarma eski Komutanı Albay Ali Öz, Trabzon Jandarma görevlileri  Gazi Günay, Ergün Yorulmaz, Metin Yıldız, Ahmet Faruk Aydoğdu ve Hüseyin Yılmaz’ın ifade vermesi bekleniyor.

Dink davasının 6 Ekim’de görülen son duruşmasında mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Samsun Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi amirlerinden Metin Balta ve Ahmet Çetiner, Trabzon Jandarma İstihbarat Şubesi görevlilerinden Ergün Yorulmaz, Hüseyin Yılmaz ve Gazi Günay tahliye edilmesine karar vermişti.

Rapor ulaştı  

Dink cinayeti davasında mahkeme, Hrant Dink’in öldürüldüğü güne ait görüntü kayıtlarıyla ilgili rapor hazırlanması için Adli Tıp Kurumu’na yazı yazmıştı.  Görüntülerdeki kişilerin, tutuklu İstanbul Jandarma İstihbarat Şubesi görevlileri olup olmadıklarının tespit edilmesini istemişti. İstanbul Jandarma Komutanlığı İstihbarat Görevlileri Emre Cingöz, Hacı Şefik Şimşek, Ali Barış Sevindik, Ecevit Emir, Yavuz Karakaya ve Bekir Yokuş’un cinayet günü, Agos Gazetesi çevresinde oldukları iddia ediliyor. Adli Tıp Kurumu incelemesini tamamlayarak mahkemeye raporunu gönderdi. 

Adli Tıp Kurumu, yaptığı incelemede İstanbul Jandarma görevlilerinden Emre Cingöz’ün görüntülerde görülen kişiyle benzerlik taşıdığı tespitinde bulundu.  Cingöz’ün olay yerinde olduğuna dair daha önce de diğer Jandarma görevlisi Yusuf Bozca ile tetikçi Ogün Samast’ın teşhisleri vardı.

Raporda ayrıca diğer jandarma görevlilerinin tespit edilmesi için yeterli görüntü verisi olmadığı kaydedildi. Adli Tıp Kurumu, ayrıca incelemenin sürdürülmesi için İstanbul Jandarma görevlilerinden Yavuz Karakaya’nın yeniden fotoğraflarının çekilerek gönderilmesini istedi. Raporda görüntülerde yer alan bir kişi ile Ali Barış Sevindik’in görüntüsü arasında ise farklılık bulunduğu belirtildi.

 

Kategoriler

Güncel Dink DavasıYazar Hakkında

1985 doğumlu. Güncel politika, insan hakları, azınlık mülkleri ve Kürt meselesi üzerine haberler yapıyor. Musa Anter Gazetecilik Ödülleri 2008 yılı en iyi haber ödülü sahibi.