Yeni KHK yayımlandı

Bir buçuk senedir devam eden OHAL kapsamında yeni KHK Resmi Gazete'de yayımlandı. 697 sayılı 30. KHK ile 60 akademik personel ihraç edildi; 2 bin 217 kişi görevine iade edildi.

97 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında (OHAL) Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yükseköğretim kurumlarında görevli 60 akademik, 16 idari personel görevinden ihraç edildi. 

İhraç edilen akademisyenlerin sayısı, üniversitelere göre şöyle: 

Afyon Kocatepe Üniversitesi (1), Atatürk Üniversitesi (2), Bitlis Eren Üniversitesi (2), , Bozok Üniversitesi (1), Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (2), Çankırı Karatekin Üniversitesi (2), Dokuz Eylül Üniversitesi (6), Dumlupınar Üniversitesi (17), Gazi Üniversitesi (7), Gümüşhane Üniversitesi (1), Harran Üniversitesi (9), İstanbul Medeniyet Üniversitesi (2), İstanbul Medipol Üniversitesi (1), Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (1), Karabük Üniversitesi (1), Marmara Üniversitesi (1), Trakya Üniversitesi (1), Uşak Üniversitesi (1), Yüzüncü Yıl Üniversitesi (1).

13 Üniversiteden 25 akademik personel göreve iade edildi.  İadelerin üniversitelere göre dağılımı şöyle:

Amasya Üniversitesi (1), Atatürk Üniversitesi (5), Erciyes Üniversitesi (3), Erzincan Üniversitesi (1), Fırat Üniversitesi (1), Gazi Üniversitesi (3), Hacettepe Üniversitesi (1), Kilis 7 Aralık Üniversitesi (2), Namık Kemal Üniversitesi (1), Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi(1), Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (2), Sakarya Üniversitesi (1), Yüzüncü Yıl Üniversitesi (3).

697 sayılı KHK ile 262 kişi de görevlerinden ihraç edildi.

Bazı kamu kurum ve kuruluşlarından 214, Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ise 48 kişi kamu görevinden çıkartıldı. 

TRT'den 1, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 8, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünden 3, Maliye Bakanlığından 1, Kamu İhale Kurumundan 1, Milli Eğitim Bakanlığından 106, Sağlık Bakanlığından 6, PTT'den 8, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden 1, YÖK'ten 60 akademik, 19 idari personel, Kara Kuvvetleri Komutanlığından 16 rütbeli asker ve 2 sivil memur, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 28 rütbeli asker ve 2 sivil memur için ihraç kararı verildi.

697 sayılı KHK ile 2 bin 217 kişi görevine iade edildi.

Göreve iade edilenlerin 1823’ü ByLock kullandıkları gerekçesiyle ihraç edilen ancak daha sonra “Mor Beyin” adı verilen sistemle başka bir aplikasyon indirirken ByLock’u bilmeden indiren kişiler.

Söz konusu KHK'da, göreve iade edilen bin 823 kişinin yer aldığı liste de yayımlandı.

TBMM'den 1, Başbakanlık Merkez Teşkilatından 2, AFAD'dan 3, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünden 1, Hazine Müsteşarlığından 1, Diyanet İşleri Başkanlığından 19, RTÜK'ten 1, TİKA'dan 1, TOKİ'den 1, TRT'den 2, Adalet Bakanlığından 79, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından 6, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından 2, KOSGEB'den 1, TÜBİTAK'tan 5, TSE'den 2, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından 4, Türkiye İş Kurumundan 4, SGK'dan 14, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünden 2, Dışişleri Bakanlığından 1, Ekonomi Bakanlığından 1, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından 2, BOTAŞ'tan 1, BOTAŞ International'dan 1, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünden 1, Elektrik Üretim Anonim Şirketinden 5, MTA'dan 1, Türkiye Atom Enerjisi Kurumundan 1, Türkiye Elektrik İletim AŞ'den 6, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğünden 1, Türkiye Petrolleri AO'dan 6, Türkiye Taşkömürü Kurumundan 2, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan 4, Spor Genel Müdürlüğünden 2, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından 13, Gümrük ve Ticaret Bakanlığından 22, İçişleri Bakanlığından 13, Emniyet Genel Müdürlüğünden 458, Jandarma Genel Komutanlığından 99, Sahil Güvenlik Komutanlığından 5, Ankara Büyükşehir Belediyesinden 5, Antalya Büyükşehir Belediyesinden 1, Kayseri Büyükşehir Belediyesinden 4, Mersin Büyükşehir Belediyesinden 1, Kalkınma Bakanlığından 1, Türkiye İstatistik Kurumundan 2, Kültür ve Turizm Bakanlığından 2, Maliye Bakanlığından 29, Gelir İdaresi Başkanlığı 35, Özelleştirme İdaresi Başkanlığından 1, DMO'dan 2, Milli Eğitim Bakanlığından 544, Milli Savunma Bakanlığından 4, Kara Kuvvetleri Komutanlığından 81, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 20, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 22, Sağlık Bakanlığından 204, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından 1, Karayolları Genel Müdürlüğünden 6, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünden 4, TCDD'den 16, Türkiye Vagon Sanayi AŞ'den 2, PTT'den 3, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden 1, YÖK'ten 36 kişi görevlerine iade edildi.

İki yayın kapatıldı 

Ayrıca bir televizyon ve bir radyo kanalının da kapatılmasına karar verildi. Hatay Güney Radyo TV Yayıncılık AŞ (Hatmar FM) ile Prestij Medya Yayıncılık AŞ. (YEK TV) kapatıldı.

Özel Harekat Daire Başkanlığı'nın statüsü yükseldi

697 sayılı KHK ile aynı zamanda Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan Özel Harekat Daire Başkanlığı da kaldırıldı. Daire, kararla Başkanlık statüsüne yükseltildi. 

Kategoriler

Güncel Gündem

Etiketler

KHK OHAL


Yazar Hakkında