Hollanda Parlamentosu soykırım tasarısını bu hafta görüşecek

Hollanda Parlamentosu'nun alt kanadı Ermeni Soykırımı'nı tanımaya hazırlanıyor. Hollanda Parlamentosu'nun alt kanadı 'Tweede Kamer'in tasarıyı perşembe günü oylaması bekleniyor.


Tasarı Ermeni Soykırımı'nı tanımanın yanısıra 24 Nisan'da Ermenistan'da düzenlenecek anma törenlerine bakan düzeyinde katılım da öngörüyor. 
Teklife parlamentodaki 4 parti de destek veriyor. Bu çerçevede teklifin parlamentodan geçmesi büyük bir ihtimal olarak görülüyor. 
Oylama öncesinde Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı. Konuya dair açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy
"Hollanda'nın ülkemizle ilişkilerini normalleştirme iradesi bulunup bulunmadığının da bir göstergesi olacak bu konu hakkındaki görüşlerimiz ve beklentilerimiz Bakanlığımıza davet edilen Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarına da iletilmiştir" demişti. 
Bu olayın öncesinde Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Ankara Büyükelçisini Mart 2017'de  yaşanan krizle bağlantılı olarak geri çekmişti.