'Cafer Solgun'a ölüm tehdidi titizlikle soruşturulmalı'

Bir grup vatandaş, kaleme aldıkları bildiriyle, ölümle tehdit edilen Yüzleşme Derneği Başkanı Cafer Solgun'a sahip çıktı. Bildiride, ölüm tehditiyle ilgili soruşturmanın titizlikle yürütülmesi istendi. Metni imzalayanlar arasında Leyla İpekçi, Emine Uçak Erdoğan, Ferhat Kentel, Rober Koptaş ve Nayat Karaköse de yer alıyor.

'Cafer Solgun'a tehdit soruşturması titizlilikle yürütülsün!' başlığıyla yayımlanan metin şöyle:

'Atatürk'ün Dersim'deki rolünün, Aleviler tarafından tartışılması gerektiğini yazılarında sık sık dile getiren araştırmacı-yazar Cafer Solgun, Aralık ayında Neşe Düzel'e verdiği röportajda, 'Atatürk resmi  cemevlerinden kalkacak. Cemevi bizim ibadethanemiz. Mustafa Kemal politik bir figür. Bir ibadet mekânında ne işi var?' dediği için bir süredir tehdit ve hakaretlere maruz kalıyor. Solgun, son olarak da ölümle tehdit edildi.

Cafer Solgun'un başkanlığını yaptığı Yüzleşme Derneği'nin kapısına bırakılan ve Samsun'dan gönderilen bu tehdit mektubu, durumun vahametini ortaya koyuyor. Olayın ardından savcılığa suç duyurusunda bulunan ve yaptığı açıklamayla 'Gücüm, nefesim, aklım ve enerjim yettiğince ülkemizin normalleşmesinin sorumluluğunu çocuklarımızın hatırına omuzlarımda hissedecek, iyilik ve doğruluk, adalet ve hakikat yolundan sapmayacağım' diyen Cafer Solgun, çalışmalarını aynı heves ve iradeyle sürdürmekte kararlı.

Önümüzde, adım adım hedef haline getirilip aramızdan alınan Hrant Dink'in katli gibi çok acı bir örnek mevcut. Bu nedenle, ilgili makamları, bu soruşturmanın titizlikle yürütülüp en kısa zamanda sonuçlandırılmasını sağlamaya, duyarlı kamuoyunu da Cafer Solgun'a sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Leyla İpekçi
Emine Uçak Erdoğan
Rober Koptaş
Ferhat Kentel
Özlem Yağız
Nayat Karaköse
Neslihan Demir
Gülçin Avşar
Erkan Şen
Yasemin Göksu
Mithat Olcay
Adnan Erdoğan
Faik Akçay

 

 

Kategoriler

Güncel İnsan Hakları