Patrikhane 2017 bütçesi açıklandı: İlanda aslan payı tek gazeteye

Türkiye Ermenileri Patrikhanesi’nin 2017 bütçesi açıklandı. Bütçeye dair bilgiler 1 Nisan Pazar günü Patrikhane’de düzenlenen Paskalya Yortusu resepsiyonu sırasında paylaşıldı. Basına dağıtılan bütçeye göre Patrikhane bu yıl 48 bin 59 TL açık verdi. 
Patrikhane geliri 2017’de 1 milyon 739 bin tl olarak gerçekleşirken gideri 1 milyon 787 bin TL olarak gerçekleşti. 
2016 yılıyla karşılaştırmalı olarak açıklanan gelir gider tablosunda en büyük artışın ‘Halkla İlişkiler’ başlığında gerçekleştiği görüldü. ‘Halkla İlişkiler’ başlığında Ermeni basınına Patrikhane tarafından verilen ilanlar için ödenen ücretler yer alıyor. Buna göre 2016 yılında 33 bin 84 TL olan ‘Halkla İlişkiler’ gideri 2017 yılında 135 bin 404 TL  olarak gerçekleşmiş. Bir başka deyişle yaklaşık ilan harcamalarında 4 katlık bir artış söz konusu. Değabah Bekçiyan’ın 2017’nin ikinci yarısında göreve geldikten sonra düzenlediği bir toplantıda Patrikhane’nin ilan verecek bütçesi olmadığını açıkladığı dikkate alındığında bu giderlerin yılın ilk yarısında yoğunlaştığı anlaşılıyor. 

İlanlarda aslan payı Jamanak'a

Bu astronomik artışı patrikhane bütçesinden sorumlu Berdos Marzuvan’a sorduk. Marzuvan 2017 yılında Jamanak gazetesine 100 bin TL, Marmara gazetesine ise 30 bin TL tutarında ilan verildiğini söyledi. Özetle bu ilanların çok büyük kısmının Jamanak gazetesine bir kısmının ise Marmara gazetesine verildiği ortaya çıktı. Ancak önceki yıla kıyasla görülen bu artışın nedeni ve gazeteler arasındaki dağılımın orantısızlığı netliğe kavuşmadı. 
Bütçede dikkat çeken başka bir rakam ise ‘Bina Bakım Onarım’ giderleri. 2016 yılında 181 bin TL civarında bina bakım onarım gideri yapılmışken 2017 yılında 109 bin TL harcama gerçekleşmiş. Böylece Patrikhane’nin bina bakımı için iki yılda yani sadece 2016 ve 2017’de toplam 290 bin TL civarında harcama yapıldığı ortaya çıkıyor. 

Düğün ve vaftizlerde azalma

Resepsiyonda bütçeye dair değerlendirmeler de yapıldı. Başepiskopos Aram Ateşyan cenaze, vaftiz ve düğün sayılarında azalma olduğunu söyledi. Patrikhanenin bütçesinden sorumlu Bedros Marzuvan Patrikhane’nin geçen yıl yaptığı 1826 işten (cenaze, düğün ve vaftizler) 2 milyon 585 bin TL gelir elde ettiğini söyledi. Marzuvan, bu paranın 585 bin lirasının din adamlarına, kalan 331 bin lirasının kilise ve mezarlıklara verildiğini söyledi. Marzuvan özellikle düğün sayılarında azalma olduğunu belirtti. 2017 yılında 116 düğün olduğunu belirten Marzuvan 2012 yılından bu yana azalma olduğunu açıkladı. Başepiskopos Aram Ateşyan bu düşüşü son yıllarda artış gösteren karma evliliklere bağladı. Geçtiğimiz yıl gelirlerde 54 bin liralık azalma, giderlerde ise artış olduğunu belirten Bedros Marzuvan, bu sorunu ‘iş sayısı’nın azalması olarak yorumladı.

Kategoriler

Genel Güncel


Yazar Hakkında

1992 İstanbul doğumlu. Agos Gazetesi Toplum Editörü. Ermeni toplumu gündemi, sosyal etkinlikleri ve yaşamı üzerine haberler yapıyor.