Yeniköy Rum İlkokuluna Europa Nostra Ödülü

İstanbul Yeniköy Eski Rum İlkokulu Rehabilitasyonu, 2018 yılı Europa Nostra Ödülüne layık görüldü.

Avrupa’nın önde gelen kültürel miras ağı olan Europa Nostra, her yıl Avrupa Birliği’nin Yaratıcı Avrupa Programı’nda yer almayan Avrupa ülkelerindeki öne çıkan başarılı çalışmalara ödül veriyor. 1871 yılında Yunan mimar Konstantinos Dimadis tarafından inşa edilen Yeniköy Rum İlkokulu, 1980 yılında kapandı. Okulun kapanmasının ardından, okul binası bakımsızlıktan tahrip oldu. Bina Tarabya İngiliz Okulları tarafından kiralandı ve restore edildi. 

Europa Nostra ödül jürisi  “Yeniköy Eski Rum İlkokulu’nun Bizans yeniden canlanma tarzı mimarisinin iyi korunmuş ve tipik bir örneği olduğu, yapının atıl kaldığı dönemin ardından özgün malzemelerine sadık kalınarak yapılan müdahaleler sonucunda özgün işlevine kavuştuğu” gerekçesiyle çalışmanın ödüle layık olduğunu belirtti. Jüri ayrıca yapılan çalışmanın “bölgenin çok kültürlü, çok uluslu ve inanç çeşitliliği yönlerini korumak için ortaya konan yerel çabaların ve yerel fonların sonucu” olduğuna da dikkat çekti.

Tures Turizm Planlama ve Restorasyon Şirketi’nin gerçekleştirdiği restorasyon çalışmaları, yapının sahibi olan Yeniköy Panayia Rum Kilisesi ve Mektebi Vakfı tarafından finanse edilmişti.

Ödül, Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü / Europa Nostra Ödülleri’nin diğer kazananları ile birlikte 22 Haziran günü Berlin’de Avrupa Kültürel Miras Yılı kapsamında yapılacak törenle sahiplerine verilecek. Törene , AB kurumlarının ve üye ülkelerin üst düzey temsilcileri ile tüm Avrupa’dan kültürel miras organizasyonlarının temsilcilerinin yanı sıra Federal Almanya Cumhuriyeti’nin başkanı Dr. Frank-Walter Steinmeier da katılacak.

 

Kategoriler

Genel Güncel Azınlıklar