‘Dink’in öldürüleceğini Jandarmaya söyledim’

Dink cinayeti davasında tanık olarak dinlenen Coşkun İğici, cinayetten önce Yasin Hayal’in Hrant Dink’i öldüreceğini jandarmaya haber verdiğini söyledi.

Dink cinayeti davasına İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar katıldı. 

Dönemin Mülkiye Baş Müfettişlerinden Mehmet Ali Özkılınç, hakkında hazırlanan ve Dink cinayeti davasıyla birleştirilen iddianameyle ilgili savunmasını yaptı. Özkılınç, hakkındaki suçlamaları  reddetti.  

Özkılınç’ın savunmasının ardından tanıkların dinlenmesine geçildi. Duruşmada ilk olarak Mithat Alkan dinlendi. Alkan, öldürülmeden önce Hrant Dink’in ikamet ettiği apartmanın görevlisi olarak çalışıyordu.

Alkan, maskeli iki kişinin apartamana gelerek Dink’i sorduğunu söyledi. Alkan şunları söyledi, 

‘‘Zil çaldı. Polisiz dediler. İki kişi geldi. Maskeliydiler. Biri apartmanın girişinde durdu, biri benim yanıma geldi. Kimlik sordum, ceketinin altından silah gösterdi. Hrant Dink’i sordular. Ben de yurtdışında olduğunu söyledim. ‘Söyle akıllı olsun yine geleceğiz’ gibi şeyler söylediler. O sırada oğlum dışardaydı eve gelmek için zili çaldı. Zil çalınca gittiler. Ben bir süre Hrant Dink’e söylemedim. Sonra gittim Hrant Dink’e söyledim. Bir kaç kere daha abi kendine dikkat et dedim. Bana ‘Sen bu işlere karışma. Alnmızda ne yazıldıysa o olur’ dedi.’’  Alkan, gelen kişilerin yüzlerini görmediğini söyledi.  

Coşkun İğici: Jandarmaya öncesinde söyledim 

Alkan’ın ardından Coşkun İğici tanık olarak dinlendi. İğici, cinayetten önce Trabzon’da jandarma istihbarat görevlilerine Yasin Hayal’in Hrant Dink’i öldürmek için silah aradığı bilgisini verdiğini söylemişti. 

İğici, mahkemde şunları söyledi, 

‘’Veysel Şahin’le daha önceye dayanan bir arkadaşlığım vardı. Onun vasıtısyla Okan Şimşek’le de tanıştım. Tanıştığımızda daha bu olay yoktu. 2006 Temmuz ayının başlarında Yasin Hayal bana Hrant Dink’i öldürüeceğini söyledi. Ben de bunu yapmaması için Veysel Şahin ve Okan Şimşek’e anlattım. Dediğini yapan biri olduğunu söyledim. Benden çıktı artık. Onların benden sonra neler yaptığını bilmiyorum. Vatandaşlık görevimi yaptım.  

Olaydan sonra yanıma geldiler. Kendilerine, 'olayı beş altı ay öncesinde söyledim, siz başaramadınız' dedim. Onlar da bana 'bu olay aramızda kalsın' dediler. Ertesi gün İstanbul Terörle Mücadele polisi gelip beni gözaltına aldılar. Onlara da anlattım. Sonra mahkemelerde de anlattım. Jandarma bana Okan Şimşek ve Veysel Şahin’i teşhis ettirdi. Teşhis ettim’’  

İğici, jandarma görevlileri tarafından beyaz bir minibüse bindirildiğini belirterek şunları anlattı, 

‘‘Okan Şimşek, Veysel Şahin ve bir kişi daha vardı. İsmini bilmiyorum. Orada da aynı şeyleri söyledim. Bana 'sen konuşmazsan bir şey olmaz, biz bu olaya bulaşmayalım' dediler.’’ 

Mahkeme Başkanı, tehdit edilip edilmediğini sordu. İğici, ‘’Üstü kapalı tehdit ettiler’’ dedi.  İğici, Pelitli’de belediye hoparlörlerinden ‘Sivil giyimli kişilerle konuşulmaması’ yönünde anons yapıldığını da anlattı. 

Mahkeme Başkanı, muhbir veya haber elemanı olup olmadığını sordu. İğici ‘‘Değilim. Ben Yasin’i korumak için yaptım’’ dedi. 

İğici, şunları söyledi, ‘’Ben bu olayı daha önce Pelitli’de duydum. Pelitli küçük bir yerdir. Herkes herkesi tanır. Her akşam birbirimizi görürüz. Orada duydum, sonra Yasin’i sıkıştırdım. Konuştu anlattı. Bana silah bulmam için para verdi. Arkadaşlara söyledim. Dedim silah bulayım yakalayalım, Okan Şimşek olmaz dedi. Ben de Yasin’e parayı geri verdim’’  

İğici, ‘‘Trabzon’da simit satan birisi, böyle bir cinayeti planlayamaz ve işleyemez. Ben Yasin Hayal’in böyle bir olayda kullanılmasını engellemeye çalışıyordum. Yasin’i birileri kullanıyordu kanımca’’ diye konuştu. 


Hrant’ın Arkadaşları Adliye önündeydi 

Hrant’ın Arkadaşları, Dink cinayeti davası öncesinde Çağlayan Adliyesi önündeydi. Basın açıklamasında konuşan Bülent Aydın, şunları söyledi, 

‘‘Hrant Dink 19 ocak 2007’de öldürüldü. Tetikçilerin yargılandığı davanın ilk duruşması 2 Temmuz 2007’de yapıldı. 11 yıldır süren cinayet yargılamasında henüz gerçeklere ulaşılabilmiş değil. Cinayetin üstünü örten karanlık perde kaldırılamadı. Öldür diyenler yargılanmadı. İlk duruşmada siyasi cinayetlerde katledilenlerin yakınları da Beşiktaş adliyesi önündeydi. Biz de oradaydık. “Hepimiz tanığız” dedik ve o gün bu gündür bu davada adalet ısrarımızı sürdürüyoruz. Adalet nöbetimiz duruşmalar boyunca devam edecek. Biz bitti demeden bu dava bitmez. Hrant için adalet için.’’

Kategoriler

Genel Güncel Dink Davası