Hrant Dink anması suç unsuru oldu

Gazeteciler Sibel Hürtaş ve Hayri Demir’in tutuksuz yargılandıkları davanın ilk duruşmasına 6 Eylül Perşembe günü Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak. Hakkında 10 buçuk yıl hapis cezası istenen gazeteci Sibel Hürtaş hakkında hazırlanan soruşturma dosyasında, oğlunun fotoğrafının “suç unsuru” olarak yer alması dikkat çekti.

19 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da, Gazeteci Hrant Dink için düzenlenen anma töreninde çekilen fotoğrafta, bu tarihte 1 yaşında olan oğlunun elinde bir pankart yer alıyor. Pankartta, “Hepimiz Hrantız hepimiz Ermeniyiz” yazıyor. Gazeteduvar.com’da yer alan habere göre, Hürtaş’ın sosyal medya hesaplarından paylaştığı bu fotoğraf için dava dosyasında, “Hesabın herkes tarafından görülebilen (gizli olmayan) paylaşımları incelendiğinde suç unsuru olabileceği değerlendirilen paylaşımlar” notu yer alıyor.

Gazeteci Sibel Hürtaş ve Hayri Demir, yaptıkları haberler ve haberlerin duyurularına ilişkin sosyal medya paylaşımları nedeniyle 22 Ocak 2018 tarihinde gözaltına alınmışlardı. 4 günlük gözaltının ardından çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmışlardı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, gazeteci Sibel Hürtaş ve Hayri Demir’in Türk Ceza Yasası’nın 216. Maddesinde düzenlenen “Halkı kin ve düşmanlığa teşvik” ile Terörle Mücadele Yasası’nın 7. Maddesinde düzenlenen “örgüt propagandası” suçlarından 10 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmalarını talep etti. Gazeteciler Hürtaş ve Demir’in ilk duruşması 6 Eylül Perşembe günü Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.