Moskova Patrikhanesi’nden ‘Ukrayna çıkışı’

Ekümenik Patrikhane’nin Ukrayna’da Rus Ortodoks Kilisesi’nden bağımsız bir kilise kurulması hazırlıkları Kiev’e temsilci göndermesine Moskova Patrikhanesi tepki gösterdi.

Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Sorumlusu Metropolit İlarion, Ekümenik Patrikhane’nin Ukrayna’yı Moskova Patrikhanesi’nin ruhani alanından çıkartan bir kararı kabul etmesi halinde, Ekümenik Patrikhane ile ilişkileri koparacaklarını söyledi.

Metropolit İlarion, yaptığı açıklamada, “Moskova Patriği Kirill’in birkaç gün önce İstanbul’a gidip Patrik Bartholomeos ile görüşmesine ve meseleyi bütün boyutlarıyla iletmesine rağmen Ekümenik Patrikhane’nin Ukrayna’da Rusya’dan bağımsız bir kilise kurma çabalarına girişmesi kiliseler arası ilişkilerde diyalog kapısının kapandığını gösterdi” dedi.

Metropolit İlarion, Ekümenik Patrikhane’nin bu planını sonuna kadar uygulaması ve Ukrayna’yı Rus Kilisesi’nden bağımsız ilan etmesi halinde, Moskova Patrikhanesi’nin bu kararı tanımayacağını; bu kararın iki kilisenin ilişkisinin kesilmesine yol açacağını iddia etti.

Ne olmuştu?

Geçen haftaki Agos’ta “Ukrayna sorunu’nda son söz Ekümenik Patrikhane’nin” başlıklı haberimizde Ekümenik Patrikhane’den üst düzey bir yetkilinin açıklamalarına yer vermiştik. Yetkili Ukrayna Kilisesi’nde yaşanan sorunun geleceğiyle ilgili olarak şunları söylemişti: “Biz Ekümenik Patrikhane olarak Ukrayna Kilisesi’yle ilgili prosedürü başlattık. Kilise literatüründe ‘Tomos’ adı verilen bağımsızlık yetki belgesinin muhatabı olan Ukrayna Kilisesi’nin episkoposları, metropolleri Moskova Patrikliği tarafından cezalı konumundalar. İstanbul’dan Ukrayna’ya ‘eksarh’ unvanı vereceğimiz birkaç metropolit göndereceğiz. Bu metropolitler, Ukrayna Kilisesi’ndeki sorunların çözümü için gayret gösterecekler. Sorunun ne zaman çözüleceği konusunda ise bugünden kesin bir tarih vermek mümkün değil.”  Yazar Hakkında

1967 İstanbul doğumlu. Agos yazı işleri müdürü ve kitap eki Kirk'in editörü; güncel politika, dini akımlar, tarihle ilgili güncel tartışmalar ve yeni çıkan kitaplar hakkında haberler yapıyor.