Baydemir Cumhurbaşkanı'yla görüştü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Bayşdemir, Uludere'de yapılan katliamla ilgili olarak, geçmişte denenen yöntemlerin devre dışı bırakılması gerektiğini söyledi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir ve beraberindeki heyeti kabul etti. Çankaya Köşkü'ndeki görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü. Görüşmenin ardından açıklama yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır Surları'nın korunması ve turizme açılması konusunda Cumhurbaşkanı Gül'e bir rapor sunduklarını kaydetti. Raporda, Diyarbakır Surları'nın turizm potansiyelinin açığa çıkarılması konusuna vurgu yaptıklarını belirten Başdemir, Cumhurbaşkanı'nın himayesinde en kısa zamanda kurulacak organizasyon şemasının çalışmalara başlayacağını ifade etti. Başdemir, 'görüşmede Uludere konusunun gündeme gelip gelmediği' yönündeki bir soruya ise 'Güncel, ülkenin en önemli problemine ilişkin çok kısa bir şekilde karşılıklı görüş alışverişi içinde bulunma imkanı buldum' şeklinde yanıt verdi. 

Baydemir, Uludere'de katliama ilişkin olarak söylediklerinin Cumhurbaşkanı'na değil, 'Türkiye halkına' yönelik mesajlar olduğuna vurgu yaptı. Baydemir, yaşanan katliama ilişkin olarak, '21. yüzyılda bu ülkedeki tek bir canın kim olursa olsun yitirmememiz gerekiyor. Ülkenin hiçbir canını, bu ülkenin bütün canlarına tercih etmemiz gerekiyor. Varsın camlar kırılsın, ama bir tek can toprağa düşmesin. Bu işin nihai çözümü müzakeredir, diyalogdur, istişaredir, ortak paydalarda bir arada yaşamdır. Bana göre geçmişte denenmiş olan yöntemlerin, geçmişte denenmiş olup sonuç alınmayan yöntemlerin behemehal yöntemleri devre dışı bırakmamız gerekiyor. Yegâne yol var. Bir kez daha söylüyorum, o da istişaredir, o da müzakeredir, o da diyalogdur, ortak paydalarda buluşmaktır. İnşallah bu süreç bundan sonra en azından tek bir insanımızın burnunu kanamayacağı yaşamını yitirmeyeceği bir sürece doğru evrilir. Burada herkese bana göre rol düşüyor, sadece bir kesime değil, herkese rol düşüyor' dedi. 


Baydemir, görüşmede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e 21 talep sundu. Baydemir, sunduğu raporda, Diyarbakır Kalesi ve Suriçi'ni korumaya dönük olarak yapılması gerekenlerle ile kentin turizm potansiyelini ortaya çıkaracak, ekonomik ve sosyal kalkınmaya katkı sunacak öneri ve taleplerini 21 madde halinde şu şekilde sıraladı:

* Diyarbakır Surları ve Suriçi'nin Koruma Amaçlı İmar Planı doğrultusunda bütünlüklü restorasyon ve 3 Yıllık Acil Eylem Planı'nın hazırlanması.

* Kültür Bakanlığı tarafından 2013 yılının 'Diyarbakır Surları Yılı' ilan edilip ulusal ve uluslar arası tanıtım sürecini başlatması.

* Ağır tahribat görmüş 21 adet burç bütünlüklü bir program dahilinde acilen restore edilmesi; 50 adet burcun içleri hafriyat ve molozlardan temizlenmesi; Temizlik işlemi Koruma Kurulu kararı ile Müze Müdürlüğü denetiminde yapılması sağlanması; Temizlik sonrası yeniden kirlenmesini ve işgalini önlemek amacıyla kırık kapıların bir an önce onarılması; Kahve, kafeterya gibi amaçlarla işgal edilen burçlar tahliye edilmesi; Burçlar arasındaki sur bağlantılarının onarımının yapılması; Onarım, temizlik ve tahliye işlemi bir program dahilinde yürütülmesi.

* Sur içine yönelik geliştirilecek bütün projelerde merkezi-yerel yönetimlerin koordinasyonu sağlanması.

* Mülkiyeti vakıflara ait olan anıtsal yapıların çevresinde bulunan yüksek katlı yapıların vakıflar tarafından kamulaştırılarak temizlenmesi.

*Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilen Ulu Camiinin önündeki Celal Güzelses Yeraltı Çarşısı'nın caminin siluetini bozduğu gerekçesiyle yıkılması. Ulu Cami restorasyon programına çarşının yıkımı projesinin eklenmesi. Büyükşehir Belediyesi buradaki 10 adet mülkiyetini bile bedelle yıktıracaktır. Çarşı alanı caminin peyzaj alanı olarak düzenlenmesi.

* Mülkiyeti vakıflara ait olan Çiftehan'ın acilen projesi hazırlanıp restore edilmesi.

* Sur içinde bulunan tescilli sivil mimari yapıların restorasyonu için merkez-yerel yönetimler ortak çalışma yürütmesinin sağlanması;

* Sur içindeki 1531 adet yüksek katlı yapı Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ tarafından ortak proje ile ele alınarak öncelikle kamulaştırılması ve Suriçi'nin dokusuna uygun hale getirilmesi; (Mardin kent merkezindeki kentsel SİT alanında olduğu gibi).

* Sur koruma bandında bulunan Şehitlik Mahallesi Benusen Vadisi'ndeki 1160 adet gecekondu yine TOKİ ile birlikte kamulaştırılarak peyzaj düzenlenmesinin yapılması.

* Sur içinde bulunan tescilli 345 adet tescilli sivil mimari yapının restorasyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Sur Belediyesi ile birlikte projelendirilerek uygulanması.

* Surlarla bütünlük oluşturan Dicle Vadi Projesi'nin en önemli ayağı olan su tutma işleminin gerçekleştirilmesi için DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Dicle Nehri üzerinde iki adet regülatörün yapılmasının sağlanması.

* Dicle Vadi Projesi kapsamında öngörülen Su Sporları Tesisleri, Botanik Park ve Üniversite Çarşı ve Göleti, Dicle Üniversitesi mülkiyetinde olup söz konusu projelerin üniversite tarafından yapılması ya da yapımı için arazi mülkiyetinin Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesinin sağlanması.

* Diyarbakır'ın Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2010-2023 Stratejik Planı'na Kültür ve Marka Şehirler Listesi, İnanç Koridoru Turizmi ve Termal Turizm şehirleri listesine alınması.

* Kentimizde bulunan tarihi ve tescilli bir yapının Cumhurbaşkanlığı tarafından kamulaştırılarak restore edilmesi.

* Kısa vadede mevcut Askeri Havaalanı'nın uluslar arası trafiğe açılması, orta vadede uluslar arası sivil havalimanı Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılması.

*Yapımına başlanan Çevre Yolu'nun Elazığ-Silvan, Silvan-Mardin bölümü Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından programa alınması.

* Karayolları Genel Müdürlüğü'nün otoban güzergahını Diyarbakır'a ulaştırılmasının sağlanması.

* Devlet Demir Yolları tarafından planlanan Hızlı Tren Projesi'nin yapım çalışmasının hızlandırılması.

* Otel yapımında teşviklerin geliştirilmesi.

* Dicle Üniversitesi bünyesinde Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu ile Mimarlık Fakültesi bünyesinde Restorasyon Ana Bilim Dalı'nın kurulmasının sağlanması.

(Kaynak: Yüksekova Haber)

 

Kategoriler

Güncel Türkiye Gündem