AB'den AİHM mesajı : Standartlarımız var, beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn "Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı" için Ankara'da temaslarda bulundu.

Görüşmelerin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Hahn, Türkiye'nin gazeteci ve akademisyenlerin yanı sıra Selahattin Demirtaş ile ilgili tavrını eleştirdi.

Birliğe katılacak ülkelerle ilişkilerin kurulmasında siyasi diyaloğun önemine dikkat çeken Hahn ayrıca, AB'nin gazetecilerin, insan hakları savunucularının ve sivil toplum aktivistlerinin tutuklanmasından rahatsız olduğunu söyledi. "Cezai ve adli işlemler masumiyet karinesine dayanmalıdır. Gazeteciler ve sivil toplum temsilcileri çalışmalarını yapabilmeli”diyen Hahn, geçen hafta akademisyenlere düzenlenen gözaltı operasyonları ile uzun bir süredir tutuklu bulunan iş adamı Osman Kavala davasına atıfta bulundu.

"Son iki yılda ilişkilerimiz her zaman kolay olmadı" diyen Hahn, bölgede istikrara katkı sağlayacak her türlü faaliyeti desteklediklerini belirterek, Türkiye'de geçen hafta bazı sivil toplum temsilcileri ve akademisyenlerin gözaltına alınmasına ilişkin kaygılarını dile getirdi.

Federica Mogherini de akademisyenlerin gözaltına alınmasına da değinerek Halkların Demokratik Partsi (HDP) eski Eş-Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yakında serbest bırakılmasını umduğunu söyledi. Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına uyması gerektiğini kaydeden Mogherini, "Burada çifte standart yok. Yüksek standartlarımız var. Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise AB'yi Türkiye'nin demokratik yollarla seçilmiş hükümetini devirmek amacıyla faaliyetlerde bulunanları savunmayı bırakmaya çağırdı.(Euronews)

Kategoriler

Genel Güncel