Paşinyan'dan net zafer, Cumhuriyetçiler ve Taşnaksutyun barajı geçemedi

Kadife Devrim sonrasındaki ilk genel seçimde Paşinyan'ın lideri olduğu "Benim Adımım" bloku net bir zafer kazandı.

Tüm seçim bölgelerinden gelen oylar sayıldı. Buna göre Paşinyan'ın lideri olduğu "Benim Adımım" bloku yüzde 70, 43 oy aldı. İkinci sırada yüzde 8,27 oyla işadamı Tsarukyan'ın lideri olduğu "Müreffeh Ermenistan" Partisi var. Üçüncü sırayı ise yüzde 6,37 oyla "Aydınlık Ermenistan" Partisi aldı. Yeni dönemde parlamento bu üç partiden oluşacak. 

Eski rejimin temsilcisi konumundaki Cumhuriyetçi Parti yüzde 4,70 oy alırken, önceki dönemde Cumhuriyetçi Parti'nin koalisyon ortağı olan Taşnaksutyun yüzde 3,89 oranında oy aldı. Bu iki parti yüzde 5 barajına takılarak Parlamento dışında kaldı. Geçtiğimiz ay Parlamento'da kabul edilmeyen yeni seçim yasası yürürlükte olsaydı, Parlamento'da 4 parti şartı olacağından en yüksek oyu alan dördüncü parti yüzde 5 barajına ulaşamamasına rağmen Parlamento'ya girecekti. 

Paşinyan’ın seçim öncesinde sunduğu, muhalif partilere daha çok yer veren, barajı %4'e indiren ve barajı geçemese bile parlamentoda 4 siyasi güç olmasını öngören yeni seçim yasası, muhalefetin oylarıyla kabul edilmemişti.  Eğer evet oyu verselerdi bugün Taşnaklar ya da  Cumhuriyetçi Parti de parlamentoda olabilecekti.

Bu yıl katılımın geçen yıla göre %12 düşük olması ve % 48.63 'e inmesi çoğu kişiyi şaşırtmadı. 2.5 milyon seçmenden oluşan listelerin gerçeği yansıtmadığı genel kabul görüyor. 

Yerevanlılar sabah güne birbirlerini tebrik ederek başladılar. Eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan’ın seçimin hemen öncesinde tutuklanmış olması ile birlikte artık Cumhuriyetçilerin siyasi arenayı tamamen terk ettiği yorumları yapılıyor.  

Gözlemcilerin önemli bir sorun görmediği seçimler dünya basında da oldukça geniş yer buldu.

Parlamentoda 132 vekil olacak. Benim Adımım 88,  Müreffeh Ermenistan 25 ,  Işıldayan Ermenistan 19 vekil çıkardı.

2017 yılındaki son seçimlerde 769.590  oy alan Cumhuriyetçilerin dün 710.000 seçmen kaybedip ancak 59.059 oy alabilmesi bir çok kişi için geçtiğimiz yıllardaki tabloyu da ortaya koyuyor.  Pek çok gözlemci Cumhuriyetçi Parti'nin geçtiğimiz yıllarda usulsüz biçimde yüksek oy aldığının artık kanıtlandığını düşünüyor. 

Robert Koçaryan’ın ofisinden ise 11 Aralık'ta “Cumhurbaşkanımızı serbest bırakın” mitingleri yapılacağı bildiriliyor ancak katılım konusunda bir öngörü yok. 

Başbakan Paşinyan ise bu sabah sosyal medyada verdiği tebrik mesajında şöyle dedi: “Güçlü, güçlü, güçlü halkım. Hepinizi çok seviyorum. Hepinizle gurur duyuyorum. Hepinizin önünde eğiliyorum. Dukhov! *" 

(* Dukhov: Paşinyan'ın Nisan ayından beri mitinglerde ve konuşmalarında söylediği "Cesaretli Olun" anlamını taşıyan söz)

Kategoriler

Diaspora / Ermenistan


Yazar Hakkında