"Büyükada Davası" Çağlayan Adliyesi'nde devam ediyor

10 hak savunucusunun Büyükada'da 2017 yılında gözaltına alınmasıyla başlayan davaya 21 Mart Perşembe günü Çağlayan Adliyesi'nde devam edilecek

Kamuoyunda "Büyükada Davası" olarak bilinen,  Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Avukat Taner Kılıç'ın da dahil edilmesiyle 11 hak savunucusunun yargılandığı davanın yedinci duruşması 21 Mart Perşembe günü saat 9:30’da İstanbul 38. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Duruşma öncesinde insan hakları örgütleri saat 09.00'da Çağlayan Adliyesi önünde yapılacak basın açıklamasına katılım çağrısında bulundular. Duruşma öncesinde Civil Rights Defenders, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Medya ve Hukuk Çalışmaları, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Uluslararası Af Örgütü Türkiye ve Yurttaşlık Derneği ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Kamuoyunda Büyükada Davası olarak bilinen ve 11 hak savunucusunun yargılandığı davanın yedinci duruşması 21 Mart Perşembe günü saat 9:30’da İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecektir.

17 aydır süregiden bu davanın dosyasında suçlamalarla ilgili herhangi bir somut delil bulunmamaktadır. Savcılığın iddiaları kanıtlanamamış, aksine iddiaların gerçeklikten ne denli yoksun olduğu ortaya çıkmıştır. 

Temmuz 2017’de 10 hak savunucusunun İstanbul Büyükada’da katıldıkları bir çalışma toplantısından gözaltına alınmasıyla başlayan bu süreç, Türkiye’deki insan hakları hareketine yönelik ciddi baskıların simgesi haline gelmiştir. Sivil toplumu hedef alan bu süreçte insan hakları çalışmaları kısıtlandı, baskı altına alındı ve hatta suç olarak lanse edilmiştir.

11 hak savunucusuna yönelik bu haksızlığın bir an önce giderilmesini, bu davanın beraatle sonuçlanarak adaletin tesis edilmesini ve Türkiye’de insan hakları çalışmalarına ve sivil topluma yönelik baskıların son bulmasını talep ediyoruz."

Sekizi Türkiye’den ikisi yurt dışından 10 hak savunucusu İstanbul Büyükada’da katıldıkları çalışma toplantısı sırasında  5 Temmuz 2017 tarihinde gözaltına alınmış haklarında hazırlanan iddianame ile dava açılmıştı. Bu davaya daha önce 6 Haziran 2017 tarihinde İzmir’de gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Avukat Taner Kılıç da dahil edilmişti. 

İlk duruşması 25 Ekim 2017 tarihinde İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, yaklaşık 4 ay boyunca tutuklu kalan 8 hak savunucusu tahliye edildi.  14 aydan fazla süren tutukluluk süresinin sonunda Taner Kılıç da 15 Ağustos 2018’de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Kategoriler

Güncel