Soylu Patrikhane'yi ziyaret etti, Değabah seçimi gündeme alındı

Kumkapı'daki Türkiye Ermenileri Patrikhanesi'nde bugün Patrik seçimi açısından önemli gelişmeler yaşandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 13 Mayıs Pazartesi günü Kumkapı'daki Ermeni Patrikhanesi'ni ziyaret etti. Ziyarette Başepiskopos Ateşyan'ın yanısıra Ruhani Kurul üyeleri de hazır bulundu. Toplantının bir kısmına Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu da katıldı. Edinilen bilgilere göre Bakan Soylu kilise geleneklerine göre Patrik seçimine Patrik kaymakamı ile gidilme yönünde bir uygulama olduğunu vurguladı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bu görüşte olduğunu söyledi. Şirinoğlu'nun yaptığı açıklamaya göre toplantıda, Ateşyan,  Patrik seçimi öncesinde Değabah (Patrik Kaymakamı) seçimi yapılmasını kabul etti. 

Şirinoğlu'nun açıklamasına göre  İstanbul'daki yerel seçim tekrarının hemen ardından 24 Haziran'da ya da takip eden günlerde Ruhaniler Genel Meclisi Değabah seçimi için toplanacak. Ruhani Kurul Başkanı Episkopos Maşalyan da seçimin hemen ertesinde Değabah seçimi yapılmasının beklendiğini söyledi. 

29 Nisan’da yapılan Ruhani Kurul toplantısında Başepiskopos Ateşyan’ın talebi üzerine patrik seçimi öncesinde Değabah seçimi yapılmasına gerek görülmemiş, süreci "Patrik Genel Vekili" sıfatıyla Ateşyan'ın yürütmesi kararlaştırılmıştı.

Karar Ermeni toplumun büyük kesiminde tepkiyle karşılanmış, geleneklere uygun olarak Patrik seçimi öncesinde Değabah seçimi yapılması gerektiği vurgulanmıştı. Ayrıca Patrik Mutafyan'ın ölümüyle birlikte Başepiskopos Ateşyan'ın Patrik Genel Vekilliği unvanının artık tamamen sona erdiği görüşü de dile getiriliyor. 

Türkiye Ermenileri Patriği Mutafyan'ın 8 Mart'ta hayatını kaybetmesinden sonra Türkiye Ermenileri yeni bir Patrik seçme çalışmalarına 29 Nisan'da başlamıştı. 

Patrik Mutafyan'ın hastalığının tıbben geri dönülemez durumda olduğunu anlaşılıp kendisine vasi tayin edilmesinden sonra 2016 yılında Ruhani Kurul, Mutafyan'ı emekli, makamını da boş ilan etmiş ve seçim sürecini başlatmıştı. Bu süreçte Almanya Ermenileri Ruhani Önderi Türkiye doğumlu Başepiskopos Karekin Bekçiyan  Değabah seçilmiş ancak İçişleri Bakanlığı Patrik Mutafyan'ın hala hayatta olduğunu öne sürerek 2018 yılı Şubat ayında seçim sürecini durdurmuş ve Bekçiyan'ın Değabahlığını tanımamıştı. 

Değabah (Patrik kaymakamı) Ermeni kilise geleneklerinde yeni Patrik seçilene kadar süreci yönetmek üzere Ruhaniler Genel Meclisi tarafından seçiliyor. 

Kategoriler

Toplum Kilise