Papa'dan Kamışlı'da öldürülen rahip ve babası için dua

Dün Kamışlı'dan Der Zor'a giderken IŞİD'in üstlendiği bir saldırıyla hayatını kaybeden Kamışlı Ermeni Katolik Kilisesi rahibi ve babası için Papa Francis bir açıklama yaptı

Kamışlı'daki Ermeni Katolik Kilisesi'nin rahibi Hovsep Petoyan ve babası Abraham Petoyan Der Zor'daki cemaatin durumunu görmek üzere bu kente giderlerken araçlarına açılan ateş sonucu öldürüldüler. Saldırıyı IŞİD üslendi. 

Rahip Hovsep Petoyan için bugün Kamışlı'da cenaze töreni düzenlendi. Katolik dünyası ruhani lideri Papa Francis de Twitter hesabından bir mesaj paylaştı. Papa Francis cenaze için toplanan Kamışlı'daki Katolik Ermeni Cemaati'ne yakınlığını ifade ettikten sonra  ölenlerin aileleri ve Suriye'deki tüm Hıristiyanlar için dua ettiğini belirtti. 

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı da bugün bir açıklama yayınlayarak saldırıyı kınadı. Açıklamada "Suriye'nin kuzey-doğusundaki askeri işgal, terörist grupların ve onların faaliyetlerinin yeniden canlandırıyor ve etnik ve dini azınlıklar da dahil olmak üzere sivil nüfusu özellikle savunmasız kılıyor" dendi. 

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, mağdurların yakınlarına, Ermeni Katolik topluluğuna ve tüm Suriyeli Ermenilere başsağlığı diledi. 

Kategoriler

Diaspora / Ermenistan