Paylan'dan kendisini hedef haline getiren ilanlar için suç duyurusu

Ermenistan Azerbaycan arasındaki çatışmalar sürerken HDP'liler ve HDP milletvekili Garo Paylan gazetelere verilen ilanlarla hedef gösterildi. ASAM (Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi) yayınladığı bildiride ve bazı gazetelere verdiği ilanda HDP'liler ve Garo Paylan'ı ihanetle suçladı. Paylan ilanlarla ilgili olarak suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

HDP milletvekili Garo Paylan'ın açıklaması şöyle: 

"Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ konusunda süren gerilim, ne yazık ki son günlerde bir savaşa doğru evrilmiştir.

Tüm dünyanın çatışmasızlık ve ateşkes çağrılarına karşılık, AKP-MHP iktidarı, komşumuz olan Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerilimde açıkça savaş yanlısı bir tutum sergilemiştir.

Hükümet, çatışmadan yana tutumu, Ermenistan Devleti’ne yönelik açıkça düşmanca söylemleri ve iki ülke arasında müzakere ve çatışmasızlık yerine, alenen savaşı destekleyerek savaş propagandası yapmaktadır.

Türkiye’nin de taraf olduğu, Anayasa Md. 90/4’e göre iç hukuktaki kanunların üzerinde yer alan Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasal Haklar Sözleşmesi’nin 20’nci maddesine göre; “Her türlü savaş propagandası yasalarla yasaklanır.” Hükümet yetkilileri, Savaş Propagandası yaparak suç işlemektedir. 

HDP ve temsilcileri her daim barışı savunmuştur. Arkadaşlarım ve ben, yaşamın ve siyasetin her alanında, hem iç hem dış politikada savaşa karşı durarak, yılmaksızın barışı savunduk ve savunmaya devam edeceğiz.

Hükümetin her daim, çatışma, şiddet ve savaş politikalarıyla yaklaştığı tüm meselelerde; Ege meselesinde de Kürt meselesinde de Karabağ meselesinde de barışçı çözümün yanında durdum. Çatışmalar başladığı andan itibaren, Azeri ve Ermeni halklarının büyük yıkım yaşayacağı savaşı durdurmak için ve bu savaşa dünyada tek destek veren ülke olan Türkiye’nin pozisyonunu değiştirmek için çaba harcadım. Yaptığım açıklamalarda yalnızca barışı savundum. 

Bugün ben ve partim, ASAM imzasıyla yayınlanan ilanlarda, barış istediğimiz için hedef haline getirildik. Nefret söylemleri içeren ASAM açıklamasını yapanlar hakkında suç duyurusunda bulundum. 

İktidar, savaş politikaları ile ülkemizi ve tüm bölgeyi hızla karanlığa doğru sürüklüyor.  Savaş tamtamlarını çalanlar, barışın sesini yükseltmeye çalışanların sesini kesmeye çalışıyor. Ne yaparlarsa yapsınlar ben ve arkadaşlarım ‘barış’ demeye devam edeceğiz.
Çünkü savaşın kazananı barışın kaybedeni yoktur

Bazı odakların beni susturmak için harekete geçtiğini görüyorum. Bu açıklamanın ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum. Buna rağmen savaşları durdurmak için sorumluluk almaktan geri durmayacağım. Başıma gelebilecek her türlü saldırıdan, iktidar kadar, geçmiş nefret saldırılarında da sorumluluğu bulunan ASAM ve türevi organizasyonlar sorumludur.
Savaşa karşı barışı savunmak için, barışa inanan tüm kişi ve kurumları savaş politikalarına karşı seslerini yükseltmeye çağırıyorum."

Kategoriler

Güncel