Cumhurbaşkanı Erdoğan Markar Esayan'ın cenaze törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden AKP milletvekili Markar Esayan için Kumkapı Patriklik Kilisesi'nde düzenlenen cenaze törenine katıldı. Patrik Maşalyan ve Erdoğan törende birer konuşma yaptılar.

AKP milletvekili Markar Esayan  16 Ekim Cuma günü, uzun süredir mücadele ettiği hastalık sonucu hayatını kaybetmişti. Esayan için  22 Ekim Perşembe günü Kumkapı Patriklik Kilisesi'nde cenaze töreni düzenlendi. 

Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın yanısıra  ve çok sayıda AKP'li bakan da katıldı

Patrik Maşalyan törende Esayan için şunları söyledi: 

“Mensubu olduğu ülkeyi ve vatanı varlığının bir kutsalı olarak görmek, sadakat ve bağlılıkla devletine, milletine hizmet etmek, sevincini ve gönencini, üzüntü ve tasayı aynı bayrak altında yaşamak ve hep birlikte mutlu bir ülke oluşturmak ülküsünü benimsedi. Bu topraklarda ‘Milleti Sadıka’ olmanın özü ve anlamı budur.”

Erdoğan’a ve devlet ricaline kilisedeki törene katılmasından dolayı teşekkür eden ve bunun tarihte ilk olduğunu söyleyen Maşalyan, şöyle devam etti: “Karabağ çatışmasının bu en sıcak günlerinde bir Ermeni kilisesinde acımızı bizimle paylaşmanız anlamlı mesajlar içermektedir. Bu üzücü savaş bir din savaşı değildir. Hatta Ermeni ve Azeri milletlerinin de savaşı değildir. Bu esasında emperyalist aklın halklar arasında bıraktığı çözülmesi zor bir düğümdür. Savaşın kara bulutlarının dağılması için Rabbim sizi bir barış ve selamet elçisine dönüştürsün. Sağlık ve afiyetiniz için Ermeni vatandaşlarınız her daim duacıdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Esayan ile gazetecilik döneminden başlayıp siyasete kadar uzun bir yolculuklarının olduğunu söyledi.  Esayan'ın iki dönem milletvekilliği yaptığını hatırlatan Erdoğan Esayan'ın  partinin  Merkez Karar ve Yönetim Kurulunda görev aldığını kaydetti. Erdoğan, şöyle konuştu:

"Markar deyince herkes gibi bizim de aklımıza önce bu ülkeye, millete olan aşkı, sevdası geliyordu. Bu güzel gönüllü arkadaşımızın tüm hayatı Türkiye'de demokrasinin, hak ve özgürlüklerin gelişmesi, ülkenin kalkınması, büyümesi, güçlenmesi yolundaki çabaları desteklemekle geçti. Türkiye'de yerli ve milli bir duruşla aydın sıfatı kazanmanın kökenle, dille veya ideolojiyle değil, kalple ve samimiyetle ilgili olduğunun en mümtaz örneklerinden biriydi Markar."

"Ermeni cemaatimizin arasından sevgili Markar'ın boşluğunu doldurmaya aday, ülke ve millet sevgisiyle kendini yetiştiren nice gençlerin bulunduğuna inanıyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye'yi güçlü kılan zenginliğimizin önemli bir rengi olan Ermeni cemaatine destek vermeyi sürdüreceğiz. Yol arkadaşımızı bir kez daha tazimle yad ediyor, ailesine ve sevenlerine şahsım, eşim, milletim adına baş sağlığı diliyorum. Ruhu şad olsun."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Ermenileri 85. Patriği Sahak Maşalyan'ın törendeki konuşmanın da çok güçlü olduğunu ifade ederek, kendisini tebrik etti.

Törenin ardından Markar Esayan’ın Türk bayrağına sarılı tabutu omuzlara alınıp kilise dışına taşındı. Esayan, Şişli’deki Ermeni mezarlığında toprağa verildi.

Törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da katıldı. Törende CHP’yi temsilen Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili Engin Altay yer aldı. 

(AA, Ajanslar)

Kategoriler

Toplum