Başepiskopos Sebuh Çulciyan hayatını kaybetti

Türkiye Ermeni toplumunca sevilen ruhanilerinden biri olan Başepiskopos Sebuh Çulciyan bu sabah (19 Kasım) hayatını kaybetti. Malatya doğumlu olan Çulciyan Ermenistan'da Gugark Bölgesinin Ruhani Önderliği görevini yürütüyordu. Başepiskopos Çulciyan bir süredir korona tedavisi görüyordu. Başepiskopos Çulciyan için 22 Kasım Pazar günü Türkiye'deki kiliselerde dua okunacak.

Başepiskopos Çulciyan'ın vefatına dair haber Eçmiadzin'deki Ana Taht tarafından paylaşıldı. Açıklamada "Gugark Ruhani Önderi Başepiskopos Çulciyan'ın vefatını büyük üzüntüyle bildiriyoruz. Eçmiadzin Ana Tahtı merhum Episkokosun zamansız kaybının yasını tutuyor. Ermeni Apostolik Kililesi, Gugark bölgesi ve inanan evlatları için büyük bir kayıptır" dendi. 

Türkiye Malatya doğumlu Başepiskopos  Çulciyan Türkiye Ermeni toplumunda tanınan ve sevilen bir ruhaniydi. Zaman zaman Türkiye'ye gelir ve toplumla biraraya gelirdi.  Başepiskopos  Çulciyan'ın Patrik Mutafyan'ın 2019'da hayatını kaybetmesinden sonra İstanbul patrikliği için adaylığı gündeme gelmiş, ancak İçişleri Bakanlığı teamüllere aykırı olarak Türkiye dışında görev yapan ruhanilere adaylık yolunu kapatınca aday olamamıştı. 

Başepiskopos Çulciyan'ın vefatı üzerine Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan da bir mesaj yayınladı. Patrik Maşalyan Başepiskopos Çulciyan için 22 Kasım Pazar günü tüm kiliselerde dua okunacağını söyledi. Patrik Maşalyan'ın mesajı şöyle: 

“Başepiskopos Sebuh Srpazan’ın zamansız vefatı kalbimizi derinden yaraladı. Ermeni Kilisesi Merhum’dan daha çok hizmetler bekliyordu ve o, uzun yıllarını hizmet için vermeye hazırdı.
Merhum Başepiskopos’un çeşitli vesilelerle yaptığı İstanbul ziyaretleri hala hafızalarımızda duruyor.
Tanrı’ya bu iyi çobanının ruhunun esenliği ve O’nu göksel taçlarına layık etmesi için dua ediyoruz.
Patrik Hazretleri, şahsı, Ruhani Meclis, ruhaniler, cemaat kurumlarımızın yöneticileri ve imanlı halkımız adına Katolikos Hazretleri’ne ve Ermeni Kilisesi’nin tüm hizmetlilerine başsağlığı diledi.
Merhum’un hatırasına, gelecek 22 Kasım, Pazar sabahı Patrikliğimize bağlı tüm kiliselerde “hokehankisd” duaları edilecektir."

Başepiskopos Sebuh Çulciyan'ın hayat hikayesi şöyle: 

24 Mart 1959'da Malatya'da doğdu. İlköğrenimini İstanbul'da Nersesyan Okulu'nda gördü.
1969'da ailesiyle birlikte Ermenistan'a gitti,  Gümrü'de orta öğrenimini tamamladı.
1978'de Eçmiadzin İlahiyat Okulu'nda öğrenim görmeye başladı. 
19797da Sovyet Ordusu'na askere alındı ve terhis olduktan sonra ruhani çalışmalarına devam etti. 
1985'te diyakon atandı.
1986 Mart ayında "Ğugas Harpetsi'ni (Harputlu Ğugas)  Çeviri Faaliyetleri" tezini sundu. İlahiyat okulundan mezun olduktan sonra, Eçmiadzin'de  Kabul Sekreteri olarak görev yaptı.
1990 yılında  İsviçre Cenevre kentinin Ermeni cemaatinin papazı olarak atandı.
1991'de Eçmiadzin'e döndü ve  Şirak bölgesi Başpiskopos Yardımcısı olarak atandı.
1996'da  Ermenistan Cumhuriyeti Hükümeti İnsani Yardım Merkez Komisyonu'nda  Eçmiadzin Ana Makamı temsilcisi olarak  görev yapmaya başladı.
2000 Kasım ayında Yüksek Ruhani Konsey üyeliğine atandı.
Başepiskopos Çulciyan  son olarak Ermenistan Gugark Bölgesi Ruhani önderliği görevini yürütüyordu. 

Kategoriler

Toplum