Kütahya'daki kilisenin yıkılması: Paylan'dan soru önergesi

Kütahya'daki Surp (Aziz) Toros Kilisesi'nin mülk sahibi tarafından yıkılması tepki yaratıyor. HDP milletvekili Garo Paylan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yanıtlaması talebiyle TBMM'le soru önergesi verdi.

Paylan önergesinde  şu ifadelere yer verdi: 

“Kütahya Surp Toros Ermeni Kilisesi’nin mülk sahibi tarafından yıkıldığı haberi basına yansımıştır.

Varlığı 1603 tarihine kadar uzanan Kilisenin şehrin hafızasında önemli bir yeri vardı. Kilise, Müzikolog Gomidas’ın vaftiz edildiği kilise olması açısından da önemli bir hafıza merkezi olarak kabul ediliyordu. 1915’ten sonra kaderine terk edilen Kilise, en son düğün salonu ve sinema olarak kullanılmış, Ermeni toplumunun restore edilmesi veya en azından bir kültür merkezi olarak kullanılması yönünde çağrılarına yetkililer kayıtsız kalmıştı.

Surp Toros Ermeni Kilisesi, 27 Ağustos 2019 tarihinde Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 5407 nolu kararıyla ‘Korunması Gerekli Taşınmaz’ olarak  tescil edilmişti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın; ‘Hiç kimsenin inancına, ibadetine, kutsalına müdahale etmedik, etmiyoruz ve etmeyeceğiz’ ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın; ‘Türkiye'de camiler, kiliseler, havralar yan yanadır. Farklı din ve kültürlerin, etnik yapıların üyeleri de kardeştir, Türkiye'de ve omuz omuza bir aradadır’ açıklamalarına rağmen yapılan bu yıkım, Ermeni vatandaşlar başta olmak üzere, tüm Hristiyanları derinden üzmüş ve yaralamıştır.

Bu bağlamda,
1. Kütahya Surp Toros Ermeni Kilisesi, koruma kararına rağmen nasıl yıkılmıştır?
2. Kiliseyi yıkan kişi hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?
3. Koruma altına alınan Kilisenin yıkılmasına yol veren kamu görevlileri hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?
4. Ermenilere ait kültürel varlıkların yok edilmesine neden sessiz kalıyorsunuz?
5. Kilisenin aslına uygun yeniden yapılması için bir girişimde bulunacak mısınız?”

 

Kategoriler

Güncel