İstanbul'da Noel zamanı

Doğu Ortodoks Kiliseleri tarafından her yıl 6 Ocak’ta kutlanan ve Ermeniler tarafından ‘Surp Dzınunt’ olarak adlandırılan ‘Kutsal Doğuş Yortusu’ dünyanın dört bir yanında törenlerle kutlandı. Hz. İsa’nın doğduğu yer olan Beytüllahim’de düzenlenen ayine Kudüs’teki Ortodoks Patriği katılırken, Ermenistan’da önceki akşam başlayan törenler dün de devam etti.

 

Radikal - Hıristiyanlığın Ortodoks mezhebi tarafından her yıl 6 Ocak'ta kutlanan Noel Bayramı, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de coşkuya sahne oldu

Ermeniler ve Rumlar için 6 Ocak, Hz. İsa’nın doğumunun kutlandığı kutsal bir gün. Ermeni Kilisesi’nde Tanrı’nın vücut bulması anlamına gelen ‘Asdvadz-a-haydnutyun’ ana temasıyla kutlanan bayramda, Hz. İsa’nın Ürdün Nehri’nde vaftiz edilmesini temsilen kiliselerdeki su kutsanarak ‘Çırorhnek’ töreni yapılıyor. Bu yıl Samatya’daki Surp Kevork Kilisesi’nde törene yoğun bir katılım vardı. Her yıl olduğu gibi Fener Rum Patrikhanesi’ndeki ayin sonrası Patrik Bartholomeos’un iskeleden fırlattığı haçı çıkarmak için bu yıl 18 kişi denize atladı. Su üstündeki tahta haça ilk ulaşan kişi ise Yunan vatandaşı Apostoloes Oikonomov oldu.

Kategoriler

Güncel Azınlıklar