Paşinyan ve Aliyev buluştu: Demiryolu hatları konusunda anlaşma

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşiyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Brüksel'de Avrupa Konseyi Başkanı Michel ile üçlü zirveye katıldı. Görüşme sonrası açıklamalar geldi.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Brüksel'de Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile dün gece üçlü bir görüşme yaptı. 

İki lider AB Doğu Ortaklığı Zirvesi kapsamında Charles Michel'in girişimiyle biraraya geldi. 

Michel, Paşinyan ve Aliyev ile Brüksel'de yaptığı üçlü görüşmeden sonra gazetecilere değerlendirmede bulundu.

Görüşme sonrasında Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in iki ülke arasında bağlantı sağlaması öngörülen demir yolu hatları konusunda mutabakata vardığını bildirdi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında sorunların çözülmesi için diyalog kurulmasının önemli olduğunu vurgulayan Michel, "İki ülke arasında bağlantı hatlarının öncelik olduğunu biliyorum. Bu, bir güven seviyesi olması, farklı pozisyonların belirlenmesi bakımından önemli. Örneğin bu gece demir yolu hatları konusunda mutabakata varıldı. Bağlantı hatlarını yeniden açmak için neyin gerekli olduğu hakkında bir ortak anlayış önemli." dedi.

Görüşmeden sonra AB Konseyi'nden Charles Michel adına yapılan yazılı açıklamada da "Sınır ve gümrük kontrolleri için uygun düzenlemeler yapılarak demir yolu hatlarının restorasyonunun gerçekleştirilmesi yoluyla ilerlemek adına mütekabiliyet ilkesi temelinde mutabakata varıldı." ifadesi yer aldı.

AB'nin bağlantı hatlarını ekonomik yatırım planı kapsamında desteklemeye hazır olduğu bildirildi.

Michel, otoyol bağlantısı dahil olmak üzere bazı konularda ise görüşülmesi gereken başlıkları Paşinyan ve Aliyev'in belirlediğini, ilerleyen dönemde bunların müzakere edilmesini ümit ettiğini dile getirdi.

Michel, gazetecilerin sorularını yanıtlarken sorunları çözmek için siyasi irade gösterilmesi ve özellikle liderler arasında doğrudan temas kurulmasının önemine değindi.

Üçlü görüşmenin bir bölümünde Aliyev ve Paşinyan'ı bir süre yalnız bıraktığını dile getiren Michel, "Benim için iki lideri desteklemek ve cesaretlendirmek önemliydi. Aynı zamanda her ikisinin doğrudan birbirleriyle konuşması da çok önem taşıyordu." diye konuştu.

AB Konseyi'nden üçlü görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada, Paşinyan ve Aliyev'in 9 Kasım 2020 ve 11 Ocak 2021'de imzaladıkları üçlü ortak bildirilere uyacaklarını teyit ettikleri bildirildi.

AB'nin bölgede mayın temizleme çalışmalarını ve Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki güven artırıcı önlemleri destekleyeceği belirtildi.

Açıklamada, Başbakan Paşinyan ve Cumhurbaşkanı Aliyev'in iki ülke arasındaki sınır belirleme müzakerelerinin başlatılması için gerekli ortamın sağlanması amacıyla sahada gerginliğin düşürülmesine yönelik daha fazla somut adım atılması ihtiyacı bulunduğu üzerinde mutabık kaldıkları kaydedildi.

Görüşme sonrası açıklama yapan Paşinyan "Demir yolu, uluslararası kabul görmüş sınır ve gümrük kurallarına göre,  karşılıklılık esaslarına dayalı, uluslararası kabul görmüş sınır ve gümrük düzenlemelerine uygun olarak faaliyet gösterecek.  Ermenistan, İran İslam Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu'na demiryolu ile ulaşım sağlayabilecek.  Temasları sürdürme konusunda da anlaştık.'' ifadeleri kullandı. 

Görüşme öncesi "koridor" sorunu

Görüşme öncesinde ise koridor krizi yaşandı. Başbakan Paşinyan, "Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın bölgesel iletişimin açılması ile Laçin koridoru arasında paralellik kurma girişimlerinin konuyla ilgili şimdiye kadar yapılan tartışmalar ve imzalanan açıklamalarla hiçbir ilgisi yoktur ve Ermenistan için kabul edilemez" dedi.

Görüşme öncesinde  Zengezur Koridoru hakkında konuşan Aliyev, bu ulaşım yolunun Laçin Koridoru ile aynı şekilde çalışması gerektiğini söylemişti.

Aliyev, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ittifakın genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, "Zengazur koridorunun yasal rejimine gelince, Laçin koridoru ile aynı olmalıdır" diye konuşmuştu.

(Ermenihaber, Ajanslar)

Kategoriler

Güncel