Krikor Lusavoriç açıldı

Münih Belediye Başkanı Christian Ude, Şişli Belediyesi’nin restorasyonunu yaptığı Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin açılışını Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan ile birlikte yaptı.

 

 

'Halen dinler arası çatışma var'

 
Yenilenen Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi düzenlenen 'odzum' (kutsama) ayiniyle açıldı. Ayinin ardından konuşma yapan Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan, uzun senelerdir, dinlerarası diyalog toplantılara katıldığını belirterek, şunları söyledi:
 
“Dünyanın her tarafında halen dinlerarası çatışma var, saygısızlık var. Karşı dine saygı, o dine ait ibadethanelere gösterilen saygıdan geçer. İbadethaneye yapılan saygı, o halka gösterilmiş sayılır. Bunun en net örneğini Şişli ilçesinde görüyoruz. Bir camiyi onaran bu muhterem şahıs yanındaki sinagogu unutmaz orayı da onarmaktadır, yanındaki cem evini de unutmamaktadır. Ve bunların yanında oradaki mevcut kiliseyi de onarmaktadır. Din, dil mezhep ayırımı yapmadan tüm ibadethanelere eşit olarak yardımı götürmektedir. Bırakın Şişli ilçesini İstanbul’un her köşesinde elinden gelen imkanlar dahilinde yardıma koşmaktadır. Diyarbakır’dan Van’a kadar benim bilmediğim birçok yere yardım elini uzatan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’e hepimiz teşekkür borçluyuz. Ben cemaatim adına kendisine şükranlarımı sunuyorum” dedi. Ateşyan konuşmasının ardından Sarıgül ve Ude’ye günün anısına birer plaket takdim etti.
 

'Din ve mezhep farkı gözetmedik'
 

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de, belediye olarak din, dil ,ırk ve mezhep farkı gözetmediklerini belirterek, şöyle konuştu:.
 
'Çünkü bizler dünyaya gelirken, hangi ırktan, kültürden veya hangi gelenekten geleceğimizin kararını veremeyiz. O kararı Allah verir, o kararı Tanrı verir. Biz Allah'ımızın verdiği bu kararı bütün dünyada barıştan yana özgürlükten yana ve demokrasiden yana her zaman bu görüşlerimizle birlikte dünya insanlarının barışına çaba gösteririz. Böylesine önemli bir kilisenin önemli bir mabedin açılışına 'dünyadan kimi davet edebilirim' dedim. Ve gerçekten 4 dönemdir Münih kentine son derece önemli projelere imza atan, şu an da Almanya Belediyeler Birliği ve Münih Belediye Başkanı önümüzdeki dönemde Bavyera Eyaleti Başbakan Adayı sayın Christian Ude’yi İstanbul’umuzda ağırlamaktan büyük onur ve mutluluk duyuyorum.”
 

'Karşılıklı tolerans barışı ve kardeşliği getirir'

 
Münih Belediye Başkanı Christian Ude ise, böyle anlamlı bir ayine ve davete bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu kaydederek, şunları söyledi:
 
“Bugün katıldığım ikinci ayinim. Sayın Sarıgül ile birlikte bir protestan kilisesinde bir ayine katıldık. Bu ayinde Alman ikinci televizyonu çekim yaptı. Gelecek hafta bu ayin, tüm Almanya’ya yayınlanacak. Ve herkes görecek ki, Türkiye’de Şişli diye bir ilçe var ve burada insanlar kardeşçe yaşıyabiliyor. Bu iki ayinde gördüğüm ortak bir olay, önce Hristiyanların ayinlerde ortak değerlerini nasıl ele aldıklarını yaşadım. Ama bir gerçek var ki, siz daha güzel söylüyorsunuz. Almanya’da, benim ülkemde bizde de tartışmalar var. Ülkemizde yaşayan müslümanların ibadet yerleri ve camilerin inşa edilmesi yönündeki talepler ve tartışmalarda benim tavrım açık. Ben din özgürlüğünü savunuyorum. Karşılıklı tolerans barışı, kardeşliği beraberinde getirir. Mustafa Sarıgül’ü özellikle belirtmek istiyorum. Onun yaptığı bu güzel çalışma Şişli’de değil bütün İstanbul, Türkiye yaşamakta olanlar için değil. Almanya’daki Türkler için de... İstenirse herkesin barış ve kardeşlik içinde yaşaması mümkün. Buna çok güzel bir örnek.”
 
Haber - Foto (DHA)
 
 

Kategoriler

Toplum Kilise