Taksim Dayanışması'ndan Gezi Davası duruşması için çağrı

Taksim Dayanışması, Gezi Davası’nın 21 Mart’ta görülecek 5’inci duruşması öncesi Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nde bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm’ün yanı sıra çok sayıda emek ve meslek örgütü temsilcisi katıldı.

Toplantıda açıklamayı Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Akif Burak Atlar okudu. Atlar şunları söyledi: 

“Gezi Direnişi Anayasal bir zeminde gerçekleştiği yargı kararlarıyla iki kez tescil edilmesine rağmen hukuka ve gerçeğe aykırı, tümüyle mesnetsiz iddialarla üçüncü kez yargılanmak isteniyor. Toplumsal muhalefetin en temel hak ve talepleri suç unsuru gibi gösterilmek, barışçıl direnişin tarihsel ve meşru gerçekliği ısrarla çarpıtılmak, karalanmak isteniyor.”

“9 yıl geçti, ancak Gezi Direnişi tüm berraklığıyla, tüm haklılığıyla var olmaya devam ediyor. Ama bugün tüm dünyada kabul gören bu haklılığa rağmen, Taksim Dayanışması’ndan kent, demokrasi ve hukuk emekçisi arkadaşlarımız Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay’ın da aralarında yer aldığı itham edilenler şahsında, ülkemizin 80 kentinde Gezi’ye katılarak, Anayasal haklarını kullanan, demokrasiye güç vermiş milyonlarca yurttaşımız bir kez daha haksızca yargılanmak isteniyor."

“Bu şarkıyı susturmak için iktidar sahiplerinden güç alan, hukuk ve kural tanımaz polis şiddetinin yaşamlarımızı nasıl kararttığını unutmuş değiliz. Gezi sürecine dair dava edilmesi, yargılanması gereken birileri varsa, amansızca ve kural tanımadan işte bu ölümlere ve yaralanmalara neden olanlardır."

"2013’ün Haziranı’nda Gezi Parkı’ndaki o rengarenk dayanışmacı anlayışı sahiplenen tüm yurttaşları, özgürlük ve demokrasi talebiyle ülkemizin geleceğine umut olan tüm kurumları, ‘terör, darbe, dış güçlerin oyuncağı’ gibi asılsız ithamlarla lekelenmek istenen Gezi’nin gerçek tarihine sahip çıkmaya çağırıyoruz."

Ardından konuşan Mühendis ve Mimar Odaları Birliği  (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, yargılananların sadece demokratik bir eylem içerisinde oldukları için cezalandırılmak istendiğini söyledi. Koramaz, “Arkadaşlarımızın mücadelesini ve ismini TMMOB olarak asla kirlettirmeyeceğiz. Onların onurlu mücadelesine sahip çıkacağız. Yıllardır kanunsuzlukla sürdürülen bu sürecin tek bir nedeni vardır; AKP yıllardır baş edemediği Gezi’den kaçmak için bir hukuk karikatürü yaratmak istiyor. AKP kabul etsin ya da etmesin Gezi bu ülkenin gerçekliğidir” dedi. 

Toplantıda yargılanan isimlerden mimar Mücella Yapıcı da konuştu. Çok öfkeli olduğunu belirten Yapıcı, şöyle devam etti:

 “Bizler ve Osman Kavala üzerinden bir sürü kesime göz dağı veriyorlar. Madem öyle biz de; Gezi’nin güzel haline yakışır, dimdik ayakta olacağız. Size söz veriyoruz; bizim için endişelenmeyin. Biliyoruz ki Gezi, bu ülkenin hiç sönmeyen umut ateşidir. 8 çocuğumuzun, gözlerini kaybedenlerin, psikolojik olarak travmaya uğrayan herkesin, bir gün bizi yargılamaya çalışanları yargılayacağı günleri de görecek kadar yaşamaya da söz verdim.” 

(Mezopotamya Ajansı)

Kategoriler

Güncel