Duşanbe'de üçlü görüşme

Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de görüşecek.

29 Nisan'da Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Ermenistan Dışişleri’nden Armenpress’e verilen bilgiye göre muhataplar, Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın Rusya'ya yaptığı resmi ziyaretin sonuçlarından duydukları memnuniyeti dile getirdiler. 

Dışişleri bakanları, 9 Kasım 2020 ve 11 Ocak 2021 tarihli üçlü bildirilerinin üstlendiği taahhütlerin yerine getirilmesi, Ermenistan ile Azerbaycan arasında Sınır Belirleme ve Sınır Güvenliği Komisyonu'nun kurulmasına değindiler.

Yapılan açıklamaya göre Ararat Mirzoyan, Ermenistan'ın bölgesel barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik süreçler ve Azerbaycan ile kapsamlı bir barış anlaşması müzakereleri konusundaki tutumunu yeniden teyit etti.

Bakan Mirzoyan, Rus tarafının 13 Mayıs'ta Duşanbe'de yapılacak Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı çerçevesinde Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan dışişleri bakanlarının üçlü bir görüşme yapması önerisini kabul etti.

Kategoriler

Güncel