Ermenistan- ABD arasında mutabakat zaptı imzalandı

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile görüştü.

"Amerika'nın Sesi"nin bildirildiğine göre, iki ülkenin dışişleri bakanlarının görüşmesi sırasında bir mutabakat zaptı imzalandı.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Twitter hesabı üzerinden görüşme ile ilgili yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

"ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile çok verimli bir görüşmem oldu. ABD ile güçlü bir ortaklığı yeniden kurmak için Washington'a döndüğüm için memnunum. Son otuz yılda Ermenistan ve ABD demokrasi, insan haklarına saygı ve hukukun üstünlüğü gibi ortak değerler temelinde etkin bir şekilde birlikte çalıştılar."

Daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ve ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'in sivil nükleer alanda stratejik işbirliği konusunda bir mutabakat zaptı imzalayacaklarını duyurmuştu. 

Mirzoyan, Ermeni-Amerikan Stratejik Diyaloğu oturumuna katılmak üzere 2-6 Mayıs tarihlerinde ABD'de bir çalışma ziyaretinde bulunuyor. 

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki diyaloğa sıcak baktığını belirtti. Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile yaptığı görüşmede Blinken  şu ifadelere yer verdi:

"Hepimizin arzusu olan kalıcı barış için çalışan Başbakan ve Ermenistan'ın bu süreçte gösterdikleri vizyon, cesaret ve esneklik için minnet duyuyoruz." 

Kategoriler

Diaspora / Ermenistan