Toplumsal Bellek Platformu'ndan Canan Kaftancıoğlu'na destek

Siyasi cinayetlerde öldürülen aydınların yakınlarının oluşturduğu Toplumsal Bellek Platformu, Yargıtay tarafından cezası onanan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na destek açıklaması yaptı. Açıklamada "Canan Kaftancıoğlu'nun attığı tweetler yıllarca yerinde durdu. Aynı zamanda CHP İstanbul İl Başkanı olan Canan Kaftancıoğlu'na açılan dava, İstanbul seçiminin kazanılmasındaki rolü nedeniyle iktidarın seçim yenilgisini birilerine fatura etmek istemesiyle doğrudan bağlantılıdır. Canan Kaftancıoğlu, ömrünü insan hakları, eşitlik ve adalet mücadelesiyle geçirmiş, kendini değil ülkesini ve çağdaşlığı öncelemiş, ilkelerinin arkasında onurla durmaya devam eden bir hekim ve siyasetçidir" dendi.

Toplumsal Bellek Platformunun "Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir" başlıklı açıklaması şöyle:

"Bugün hukuk tarihimizde yeniden bir kara gün yaşanarak ailemizin kıymetlisi, Canan Kaftancıoğlu hakkında tam 4 yıl 11 ay ceza verildi. Yetmedi siyasi yasaklı ilan edildi. Yaklaşık dokuz yıl önce sosyal medyaya attığı tweetler nedeniyle, siyasete girdikten sonra açılan davanın ve alınan kararın hukuki değil siyasi olduğunu biliyoruz.

Bizler; Toplumsal Bellek Platformu üyeleri her defasında acıların içinden taşarak gelen, geniş ama çoğalmak istemeyen, daha fazla öldürüm ve adaletsizliğin yaşanmayacağı bir sabaha uyanmanın arzusuyla yaşamayı özleyenleriz. Hayatlarımız mezarlıklarda ve adalet bulmak adına mahkeme koridorlarında geçti. Yaşadığımız can kayıplarından sonra acımızla kavrulurken bir yandan da ödediğimiz bedelleri ve hüzünleri başka hiç kimsenin yaşamaması için yola çıktık. Çoğumuz bu güzelim coğrafyanın aydın ve sanatçılarının, gazetecilerinin yakınları olarak birbirimizi gayet iyi tanıyorduk. Hatta cinayete kurban giden yakınlarımız da eş, dost, arkadaştı. Ama bizleri bir platform çatısı altında buluşturan, sesimizle ses, canımızla can olan ailemizin parçası Canan Kaftancıoğlu'ydu.

O; varlığıyla, birleştirici gücü, mutlak özgürlük ve bilinçli talebiyle aydınlık bir yazarın, derlemecinin Ümit Kaftancıoğlu ailesinden güçlü bir çığlıktır.

Hepiniz gibi canımıza dair yürütülen karalama kampanyalarını, ithamları, hatta sosyal medyada ve bir takım yandaş basında linç girişimlerini kaygıyla izledik. Bu çeşit saldırıların geçmişte kendi yakınlarımızı nasıl bizden aldığını gördük.

Yılmadık. Bu ülkenin ödediğimiz onca bedele rağmen sesimizi çıkartmaya devam ettik.

Canan Kaftancıoğlu'nun attığı tweetler yıllarca yerinde durdu. Aynı zamanda CHP İstanbul İl Başkanı olan Canan Kaftancıoğlu'na açılan dava, İstanbul seçiminin kazanılmasındaki rolü nedeniyle iktidarın seçim yenilgisini birilerine fatura etmek istemesiyle doğrudan bağlantılıdır.

Canan Kaftancıoğlu, ömrünü insan hakları, eşitlik ve adalet mücadelesiyle geçirmiş, kendini değil ülkesini ve çağdaşlığı öncelemiş, ilkelerinin arkasında onurla durmaya devam eden bir hekim ve siyasetçidir.

Bizim için bu dava, ailemizin bir parçasına yapılan cezalandırma istemi değildir yalnızca. Aynı zamanda bu ülkede yakınlarımız nezdinde yıllarca mücadele ettiğimiz değerlerimiz, adalet, hak, hukuk ve eşitlik arayışına karşı başlatılmış olmasıdır. Dahası ülkenin en büyük muhalefet partisinin il başkanını deyim yerindeyse hukuk dışı ithamlarla mahkeme koridorlarına çekerek muhalefete ciddi olarak, "yeter, sus, otur!" demektir. Siyasi olarak siyaset yasağı vererek aydınlığı engellemektir. Zamanlama olarak ise seçim öncesinde umudu köreltmektir.

Bunu ne derin ailemizden acı çekerek el aldığımız geçmişimize ne de bizden sonra aydınlık yarınlar görsün diye hayaller kurduğumuz çocuklarımıza yakıştırabiliriz.

Sonuna kadar ailemizin baş tacının yanında olacağımızı bildiririz."

Toplumsal Bellek Platformu Aileleri

Sabahattin Ali Ailesi
Orhan Yavuz Ailesi
Necdet Bulut Ailesi
Akın Özdemir Ailesi
Cevat Yurdakul Ailesi
Cavit Orhan Tütengil Ailesi
Ümit Kaftancıoğlu Ailesi
Sevinç Özgüner Ailesi
İlhan Erdost Ailesi
Muammer Aksoy Ailesi
Çetin Emeç Ailesi
Turan Dursun Ailesi
Bahriye Üçok Ailesi
Uğur Mumcu Ailesi
Musa Anter Ailesi
Nesimi Çimen Ailesi
Metin Altıok Ailesi
Behçet Aysan Ailesi
Yusuf Ekinci Ailesi
Yasemin Cebenoyan Ailesi
Onat Kutlar Ailesi
Hasan Ocak Ailesi
Metin Göktepe Ailesi
Ahmet Taner Kışlalı Ailesi
Necip Hablemitoğlu Ailesi
Hrant Dink Ailesi

Kategoriler

Güncel