Lübnan'da yeni parlamentoda 6 Ermeni milletvekili yer alacak

Lübnan'daki 15 Mayıs'ta gerçekleşen parlamento seçimlerinin ön sonuçları belli olmaya başladı.

Lübnan'da yayınlanan "Aztag" gazetesinin yazı işleri müdürü Şahan Gantaharian, parlamentoda 6 Ermeni milletvekilinin yer alacağını açıkladı.

Gantaharian şunları söyledi:

"Meclis'e giren Ermeni siyasetçilerden üçü Ermeni Devrimci Federasyonu (Taşnak Partisi) adayı: Hakob Bagratuni, Hakob Terzyan, George Puchikyan. Onlar farklı siyasi güçlerinin listelerinde yer alıp Parlamentoya girdiler.  Bir kişi, Jihat Bagratuni, Lübnan Kuvvetleri Partisi tarafından aday gösterildi. Jean Taluzyan, Ermeni Katolik cemaati için ayrılan yeri alacak. Paula Yakubyan ise kurulan halk hareketinin listesiyle girdi. Bunlar ön sonuçlar, resmi sonuçlar henüz yayınlanmadı."

Öte yandan ülke geneli açısından resmi olmayan ön sonuçlar parlamentoda çoğunluğu elinde bulunduran İran destekli Hizbullah'ın müttefiklerinin sandalye kaybına uğradığını işaret etti. Suudi Arabistan destekli Lübnan Kuvvetleri Partisi'nin (LF) ise milletvekili sayısını artırdığı belirtiliyor.

İlk sonuçlar bir reform platformunda kampanya yürüten ve ekonomik krizin sorumlularından hesap soracaklarını vaat eden en az beş bağımsız adayın meclise girmeyi başardığını gösteriyor.

Bu tablo parlamentoda Hizbullah'ın müttefiki ve mecliste şu andaki en büyük Hristiyan partisi Özgür Yurtsever Hareketi'nin (FPM) Lübnan Kuvvetleri  (LF) tarafından geçilebileceğini işaret ediyor.

Seçimlerin ardından parlamentoda partiler bir kabine kurulması için aylar sürebilecek müzakerelere başlayacak. Bu sürecin uzaması ve reformların hızlı bir şekilde hayata geçirilememesi ekonomiye yapılabilecek uluslararası yardımların gelmesini geciktirebilir.

(Ermenihaber.am, Euronews)

Kategoriler

Dünya