Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği'ne açılan ‘fesih’ davası ertelendi

Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği’ne açılan iki ayrı davadan biri olan ‘derneğin feshi’ davasının ilk duruşması 18 Mayıs’ta İstanbul 18. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Davada erteleme kararı çıktı. Bir sonraki duruşma 2 Kasım’da. Mahkeme önünde açıklama yapan Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği Dayanışma Grubu, “TTM bizimdir, TTM kapatılamaz” dedi.

Duruşma öncesi yapılan basın açıklamasında TTM’nin ‘son bir yıldır sistematik ve yoğun bir şekilde bazı medya kuruluşları tarafından hedef gösterilmesini takiben, bugün susturulma ve kapatılma tehdidiyle karşı karşıya’ olduğu dile getirildi ve “Derneğe yönelik nefret söylemi ve hedef göstermelerin önüne geçilerek derneğin bir an önce güvenli bir şekilde çalışmalarına devam edebilmesini talep ediyoruz” dendi.

‘Susturulma ve kapatılma tehdidi’

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği tam 15 yıldır Tarlabaşı’nda yaşayan çocukların ve kadınların bir araya gelebilecekleri güvenli alanlarkurarak hak temelli bir sosyal hizmet modeli uygulamak ve sanatla iç içe birlikte üretmeyi ve ortak yaşama kültürünü geliştirmek amacıyla çalışıyor. Ancak son bir senedir sistematik ve yoğun bir şekilde bazı medya kuruluşları tarafından hedef gösterilmesini takiben, bugün susturulma ve kapatılma tehdidiyle karşı karşıya. TTM’nin ancak kendisini hedef gösteren medya yoluyla haberdar olabildiği kapatma davasının gerekçesi, derneğin “kanuna ve ahlaka aykırı hale geldiği” iddiasıdır. Senelerdir yaptığı her türlü faaliyette çocuğun üstün yararı ilkesini önceleyen bir derneğin kanuna ve ahlaka nasıl aykırı geldiği sorusunun cevabı ise dosyada mevcut değil, çünkü TTM için böyle bir olasılık dahi mümkün değil.”
Açıklamada, TTM örneğinde yaşananların aslında Türkiye’de örgütlenme özgürlüğü alanındaki gerilemenin doğal bir uzantısı olduğu tespitin doğrulandığı söylendi ve benzer süreçlerin Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Nesin Vakfı ile ilgili de yaşandığını hatırlatıldı: “Kısa sürede yaşanan bu gelişmeler, Türkiye’de ifade ve örgütlenme özgürlüğüne yönelik saldırıların ardı ardına gelen kapatma davaları ve finansal olarak faaliyette bulunamaz hale getirme çabaları ile yeni bir aşamaya geldiğini gözler önüne sermekte.”

‘Davaların düşürülmesini talep ediyoruz’

Açıklamayı yapan TTM ile dayanışan sivil toplum örgütleri, “Adil, insan haklarına saygılı ve kapsayıcı bir toplumun ancak güçlü bir sivil toplumla birlikte inşa edilebileceğine inanıyor, örgütlenme özgürlüğüne yönelik saldırıların durdurulmasını ve sivil topluma yönelik baskılara bir an evvel son verilmesini istiyoruz” dedi ve taleplerini şu şekilde sıraladı: “Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği’ne açılan davaların düşürülmesini ve derneğe yönelik nefret söylemi ve hedef göstermelerin önüne geçilerek derneğin bir an önce güvenli bir şekilde çalışmalarına devam edebilmesini talep ediyoruz.”

‘LGBTİ+’ları normalleştiriyor’

Duruşmaya İçişleri Bakanlığı ve Aile Bakanlığı avukatları katıldı. TTM’yi 20’ye aşkın avukat savundu. İçişleri Bakanlığı’nın avukatı, sunduğu raporda, derneğin faaliyetlerinin Basın Kanunu’na uygun olmadığını, eğitimler için izinlere başvurulmadığını iddia ederek derneğin feshini istedi. TTM faaliyetleri üzerine hazırlanan raporda “Tarlabaşı’nda yaşayan çocukların cinsel kimliklerini etkilemek istediler. LGBTİ+’ları normalleştiriyor. Tarlabaşı’nda yaşayanlar derneğin amaçlarını anlamayacak ailelerin çocuklarına başka görüşler empoze etti. Bu nedenle feshini istiyoruz” dendi.

‘Bakanlıkların müdahil olma hakları yok’
TTM avukatlarından Buse Karataş, bakanlıkların davaya müdahil olma hakları olmadığını savundu. Karata, “Aile Bakanlığı da ‘feri müdahil’ beyanda bulundu. Bakanlık bu davanın tarafı değildir. Bu nedenle bakanlıkların bu davaya müdahil olma hakları yoktur. Menfaatleri yoktur” diye konuştu.
Mahkeme, dernek hakkında soruşturma olup olmadığına dair İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ve valiliğe yazı yazılmasına karar vererek, bakanlıkların davaya müdahil olma taleplerinin sonradan değerlendireceğini söyledi.Yazar Hakkında