Lavrov'dan ulaşım hatları konusunda "egemenlik" vurgusu

Ermenistan'a bir ziyaret gerçekleştiren rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bölgedeki ulaşım hatlarının açılması konusunda değerlendirmelerde bulurdu.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Güney Kafkasya'da ekonomik ve ulaşım bağlantılarının açılması çerçevesinde yollarda uygulanacak rejimin Ermenistan topraklarının mutlak egemenliğine dayanacağını vurguladı.

Lavrov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile Yerevan'da yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, konuya değindi.

Rus Bakan özellikle şunları kaydetti:

"Bildiğiniz gibi demiryolu güzergahı üzerinde anlaşmaya varıldı, şimdi karayolunun üzerinde anlaşmak için çalışmalar sona eriyor. Bunlar kesinlikle Ermenistan topraklarının egemenliğine dayalı olacaktır. Burada herhangi bir belirsizlik olamaz."

Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan da, “Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleşmesine dair  sürece ve Dağlık Karabağ sorununun çözümüne ilişkin konular bugünkü görüşmemizin merkezindeydi. Ermenistan Hükümeti’nin bölgede istikrar ve barışın sağlanması için çaba göstermeye hazır olduğunu teyit ettim" dedi. Mirzoyan Ermenistan'ın Dağlık Karabağ ihtilafının bölge halkının güvenliğiyle tüm haklarının sağlanması ve Dağlık Karabağ'ın nihai statüsünün belirlenmesi gibi kilit noktalar üzerinde durduğunu söyledi. 

Bakan Mirzoyan ayrıca Ermenistan ve Rusya liderlerinin, son açıklamalarında AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlığının potansiyel ve deneyimini uluslararası yetkisi doğrultusunda kullanmasının önemini bir kez daha teyit ettiğini hatırlattı.

Lavrov, görüşmeden sonra Ermenistan Dışişleri Bakanı eşliğinde Ermeni Soykırımı Anıtı’nı (Tsitsernakaberd) ziyaret edip Soykırım kurbanları anısına saygı duruşunda bulundu. Ziyaret çerçevesinde Lavrov’un, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Cumhurbaşkanı Vahagn Khaçaturyan ile görüşmeleri olacak.

(Ermenihaber.am, Ermenistan Kamu Radyosu)

Kategoriler

Güncel