Suruç Katliamı anmasına polis müdahalesi

2015 yılında Suruç’ta katledilen 33 kişiyi anmak için İstanbul, Ankara ve İzmir'de bir araya gelen gençlik örgütlerine polis müdahale etti. Çok sayıda genç gözaltına alındı.

2015 yılında Kobanê’ye yönelik IŞİD'’in gerçekleştirdiği saldırılara karşı gösterilen direnişe destek olmak ve çocuklara oyuncak götürmek üzere geldikleri Urfa’nın Suruç ilçesinde IŞİD tarafından gerçekleştirilen canlı bomba saldırısına maruz kalan ve hayatını kaybeden   33 genç için Ankara’da anma yapılmak istendi. Gençlik örgütlerinin Güvenpark’ta yapmak istedikleri anma öncesi Kızılay ablukaya alındı.

Anmaya izin vermeyen polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Polis İstanbul Kadıköy’deki anmaya müdahale etti. Halitağa Caddesi’ndeki basın açıklamasının ardından yürüyüş yapmak isteyen 106 kişiyi gözaltına aldı.  Gözaltına alınanlar daha sonra serbest bırakıldı.

İzmir'de bulunan sosyalist gençlik örgütleri, Suruç katliamının 7'inci yıl dönümüne ilişkin Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamada Suruç'ta katledilenlerin fotoğrafları taşındı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi milletvekilleri Musa Piroglu, Murat Çepni ve Gülistan Kılıç Koçyiğit, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Sekreteri Coşkun Üsterci'nin yanı sıra çok sayıda yurttaş destek verdi.

Açıklama sonrası Gündoğdu Meydanı’na yürümek isteyen kitleye polis müdahale etti. Kitleye biber gazı ve plastik mermilerle müdahale eden polis içinde HDP İzmir İl Eş Başkanı Çınar Altan ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi 2 avukatında bulunduğu çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Bombalı saldırıda öldürülen gençler katliamın 7’inci yılında, katledildikleri Suruç Amara Kültür Merkezi'nin bahçesinde de anıldı.

Suruç İçin Adalet Platformu öncülüğünde gerçekleşen anmaya katılım yoğundu. Anmaya katliamda öldürülen gençlerin aileleri, HDP Urfa milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Ömer Öcalan yanı sıra, DBP, ÖHD, İHD, KESK, Urfa 78'liler Girişimi, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği'nin üye ve yöneticileri katıldı.

(Meazopotamya Ajansı, ArtıGerçek)

Kategoriler

Güncel