AYM’den Cumartesi Anneleri kararı: Hakları ihlal edildi

Anayasa Mahkemesi, Cumartesi Anneleri’nin toplanmasının engellenmesini hak ihlali olarak değerlendirdi.

Cumartesi Anneleri’nden Maside Ocak, Beyoğlu’ndaki 700. buluşmaya polis saldırısını AYM’ye taşıdı. ‘Kötü muamele’ iddiasını reddeden Yüksek Mahkeme, gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta buluşması Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından 25 Ağustos 2018’de ‘herhangi bir bildirimde bulunulmadığı’ gerekçesiyle yasaklanmıştı. Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri’ne müdahale eden polis, 23 kişiyi gözaltına almıştı. 1995’te gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın ablası Maside Ocak, darp edilerek gözaltına alınanlar arasındaydı. 82 yaşındaki annesi Emine Ocak da polis şiddetine maruz kaldı.

Maside Ocak, kolluk görevlileri ve amiri hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancak Başsavcılık ‘soruşturmaya yer olmadığına’ karar verdi. Ardından başvurduğu İstanbul Sulh Ceza Hakimliği de itirazı kesin olarak reddedince Ocak, dosyayı AYM’ye taşıdı.

Kötü muamele başvurusu reddedildi

Maside Ocak, ‘24 yıldır süren etkinliğin barışçıl bir şekilde yapıldığını, yasaklamaya ilişkin herhangi bir tebligat yapılmadığını ve bunun yanı sıra kolluk kuvvetlerinin orantısız güç kullanarak toplantıyı dağıttığını, müdahale ve gözaltı sırasında yaralandığını belirterek kötü muamele yasağı ile toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğini’ dile getirdi.

Başvuruyu görüşen Yüksek Mahkeme, oy birliğiyle ‘kötü muamele yasağının ihlal edildiği’ iddiasının kabul edilemez olduğuna hükmetti.

Ancak Anayasa’nın 34. maddesinde düzenlenen toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine oy çokluğuyla karar verildi.

Karara karşı oy kullanan tek isim ise İçişleri Bakanı Yardımcısı’yken AYM üyeliğine atanan Muhterem İnce oldu.

AYM ayrıca başvurucuya 13 bin 500 TL manevi tazminat ödenmesini kararlaştırdı.