Üç dinin temsilcileri Hatay'da iftar sofrasında buluştu

6 ve 20 Şubat depremleriyle sarsılan Hatay'da, 3 dinin ruhani temsilcileri dini ve tarihi yapılara ziyarette bulundu. Ruhaniler ayrıca Hatay'da iftar sofrasında buluştu.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız'ın davetlisi olarak Hatay'a gelen Ekümenik Patrik Bartholomeos, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, Türkiye Yahudileri Hahambaşı İsak Haleva, Süryani Katolik Kilisesi Patrik Vekili Korepiskopos Orhan Çanlı,  Süryani Kadim Cemaati Patrik Vekili Yusuf Çetin, Türkiye Ermeni Katolikleri Ruhani Lideri Boğos Levon Zekiyan, Keldani Katolik Kilisesi Patrik Vekili Mgr. François Yakan, Latin Katolik Cemaati Ruhani Reisi Massimiliano Palinuro, beraberindeki sanatçılar, basın mensuplarından oluşan grupla Hatay'daydı. Heyette AKP Hatay milletvekili Hüseyin Yayman ve AKP İstanbul Milletvekili adayı Dr. Sevan Sıvacıoğlu da yer aldı. 

Heyet gezisi sırasında ilk olarak Habib-i Neccar Camisi önüne geldi.

İl Müftüsü Mevlüt Topçu'nun duasının ardından konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız  Beyoğlu gibi Hatay'da da yüz yıllardır farklı inançlar, kültürler, dinler ve medeniyetlerin kardeşçe bir arada yaşadığını vurguladı.

Beyoğlu'ndan Hatay'a acıları paylaşmak üzere bölgeye geldiklerini kaydeden Yıldız, "Acımızı paylaşmak üzere birlik soframızda bir araya geliyoruz. Bütün dünyaya şunu ifade ediyoruz; büyük bir deprem evlerimizi, iş yerlerimizi ve mabetlerimizi yıktı ama birliğimiz, kardeşliğimiz ayakta. Bunu birlikte ayakta tutacağız." diye konuştu.

Hüseyin  Yayman, deprem nedeniyle yaşanan acının büyük olduğunu söyledi. Büyük acı için büyük bir dayanışmanın gerektiğini ifade eden Yayman, şöyle konuştu:

"Büyük acılar, ancak büyük kardeşlikle aşılabilir. Burası kardeşliğin, barışın ve medeniyetlerin şehri. Bu acılı günümüzde yanımızda olduğunuz için şükranlarımızı sunuyoruz."

Konuşmaların ardından dini liderler ve beraberindekiler, Antakya'daki dini yapıları ziyaret etti.

3 dinin temsilcileri Beyoğlu Belediyesince düzenlenen iftar programına da katıldı.

Burada bir konuşma yapan Ekümenik Patrik Bartholomeos şunları söyledi: 

"Kayıplarınız için baş sağlığı, yaralılar için acil şifalar diliyorum. 6 Şubat'ta yaşanan iki depremle milyonlarca kişinin gelecek hayalleri, planları bir çırpıda yok oldu, tıpkı 1999 yılındaki Marmara Bölgesi'nde yaşanan yıkıcı depremde olduğu gibi. Maalesef bilim insanlarının üzerine basarak ifade ettiği gibi üzerinde yaşadığımız bu bereketli topraklar aynı zamanda depremlerin de son bulmayacağı bir coğrafyadır. Ortodoks cemaati olarak depremin ilk gününden itibaren sadece yurt içinde değil, yurt dışında da yardım kampanyaları düzenlemeye, dünya kamuoyunun dikkatini bu büyük acıya çekmeye çalıştık. Yüce Allah'ın hayatını kaybedenleri cennetine alması için dua ederken geri kalanların bir an önce yeni bir hayat kurabilmeleri ve yeniden geleceğe güvenle bakabilmeleri için devletimize, yerel yönetimlere ve yardım kuruluşlarına gücümüz ölçüsünde destek sunmaya çalıştık. Antakya ve çevresini hep birlikte eski güzelliğine kavuşturarak yine hoşgörülü, mutlu, bilge insanların diyarı haline getirmek, engin tarihini, kültürel değerlerini korumak, zengin doğasını, havasını, suyunu, ağacını korumak, tüm ülkenin, hepimizin vazifesidir."

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan da sınırları içinde yaşayan çeşitli mezhep ve dini inanışlara sahip insanlarla Hatay ve Beyoğlu'nun birbirine benzediğini söyledi. Patrik Maşalyan "Bu bir servet. Afet günlerinde dünyanın dört bir yanından insanların yardıma gelmesinin ne kadar iyi olduğunu hepimiz gördük" dedi. 

Depremin yıktığını ancak şimdi "yapma zamanı" olduğunu vurgulayan Maşalyan Kullanılacak harçların içinde en önemlisinin de iman olduğunu söyledi. Patrik Maşalyan, "Sadece çimento ve demirle değil ama imanla ve ruhla Antakya yeniden ayağa kalkacak, yeniden biçim alacak. Antakya'nın bereketli coğrafyasından sapasağlam binalar fışkıracak." ifadesini kullandı.

Patrik Maşalyan  konuşmasının sonunda Ramazan ayını ve yaklaşan Ramazan Bayramını tebrik ederek hayırlara vesile olmasını diledi.

Türkiye  Yahudileri Hahambaşı İsak Haleva da bugünkü birlik ve beraberliğin bir simge olması gerektiğine değinerek Türkiye'nin güzelliklerinin bu güzel mesajı bütün dünyaya yaymasını diledi.

Latin Katolik Cemaati Ruhani Reisi Massimiliano Palinuro, Antakya'nın Hristiyanlar için kutsal önemli bir yer olduğunun altını çizerek kentin dünyanın dört bir yanından gelen hacılar için son derece önemli bir hac yeri olduğunu kaydetti.

Antakya'da barış içinde birçok cemaatin yaşadığını hatırlatan Palinuro, "Bu nedenle Antakya, kardeşliğin yaşayan bir simgesidir. Bu kutsal şehir, korkunç bir depremle yerle bir edildi. Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanların ibadet yerlerini büyük bir hürmetle ziyaret ettik. Yaşanan büyük yıkıma rağmen bu büyük enkazın ortasında ortak duamız bir kez daha yankılandı. Allah'a yardımı için yalvardık." dedi.

Beyoğlu Belediye Başkanı Yıldız da farklı dinlerin, medeniyetlerin, renklerin Beyoğlu'nda bir arada, kardeşçe yaşadığını aktararak her yıl ramazanda Beyoğlu'nda düzenledikleri iftar programını yaşanan "asrın felaketi" nedeniyle bu sene Hatay'da gerçekleştirdiklerini kaydetti.

(Anadolu Ajansı, Türkiye Ermenileri Patrikliği, Ajanslar)

Kategoriler

Toplum Güncel