70 Müzisyen 10 dilde buluştu: ‘Âşıkların Sözü Kalır’

Müzik Susturulamaz Kolektifi’nin çağrısıyla bir araya gelen 70 müzisyen, mevcut baskı, sansür ve engellemelere karşı ‘Aşıkların Sözü Kalır’ dedi.

Şarkı, 70 müzisyen, 100’den fazla gönüllünün bir yıllık uzun çalışması sonucunda ortaya çıktı. Şarkının ilk versiyonu 1 Mayıs’ta yayınlandı. Şarkının 17 dakikalık uzun versiyonuna ek olarak beş dakikalık halay versiyonu da kolektifin Youtube hesabında paylaşıldu. ‘Aşıkların Sözü Kalır’ geleneksel müzikten rocka, cazdan rape, halaydan reggaeye kadar birçok farklı türde söyleniyor.

Şarkıda Türkçe, Kırmançî, Zazaca, Lazca, Arapça, Farsça, Ermenice, Çerkesçe, Ladino, Karadeniz Rumcası gibi pek çok dilden söze yer veriliyor.

Müzik Susturalamaz Kolektifi, söz konusu eser için yaptıkları çalışmayı şöyle anlatıyor: “Bugüne kadar yapılmış en kapsamlı, en renkli, en kucaklayıcı kolektif üretimlerden biri olması için çabaladık.”

Baba Zula grubundan Murat Ertel, şarkının hem bestecisi hem de söz yazarı. Şarkı, yine aynı gruptan Levent Akman‘a ait.

Ceylan Ertem, Hayko Cepkin, Ozbi, Doğan Duru, Feryal Öney, Burhan Şeşen, Cahit Berkay, Ayşenur Kolivar, Yasemin Göksu ve Metin Kahraman gibi isimler de şarkıyı seslendiren yetmiş müzisyen arasında yer alıyor.

Kategoriler

Kültür Sanat Müzik