Karin Karakaşlı’nın yeni kitabı çıktı: ‘Kenar Süsü’

Yazar Karin Karakaşlı’nın yeni şiir kitabı ‘Kenar Süsü’ çıktı. Kitap, Aras Yayıncılık tarafından okuyucuyla buluştu.

‘Kenar Süsü’, Karakaşlı’nın daha önce Aras tarafından basılmış, ‘Benim Gönlüm Gümüş’, ‘Her Kimsen Sana’ ve ‘İrtifa Kaybı’ başlıklı üç şiir kitabının yanı sıra, son dönemde yazdığı ve ‘Yek Parça’ başlığı altında topladığı şiirlerini bir araya getiren bir ‘toplu şiirler’ niteliği taşıyor.

Uzun yıllar Agos’un yazı işlerinde görev alan Karin Karakaşlı, Radikal 2, Kültür Sanat Servisi, Gazete Duvar’da düzenli olarak yazdı. Yazarın öykü, roman, araştırma, deneme, çocuk ve gençlik edebiyatı ile şiir alanındaki eserleri şöyle: ‘Başka Dillerin Şarkısı’, ‘Can Kırıkları’, ‘Müsait Bir Yerde İnebilir Miyim?’, ‘Ay Denizle Buluşunca’, ‘Benim Gönlüm Gümüş’, ‘Cumba, Türkiye’de Ermeniler: Cemaat, Birey, Yurttaş (inceleme, Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel ve Ferhat Kentel ile)’, ‘Gece Güneşi’, ‘Her Kimsen Sana’, ‘Dört Kozalak’, ‘Yetersiz Bakiye’, ‘İrtifa Kaybı’, ‘Asiye Kabahat’ten Şarkılar Dinlediniz’, ‘Konaktakiler’, ‘İyi Geceler Luna’, ‘Uçan Kız Volante’. Halen P24’te yazan Karin Karakaşlı, 1998’de öykü dalında Varlık dergisinin Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’nü kazandı.

Yayınevi tarafından hazırlanan tanıtım metninde, yazara ve kitaba dair şu ifadeleri yer aldı: “Ne yazsa okunan, ne yazsa kendi sesini duyurup, kendi dünyasını duyumsatan, Türkçenin olanaklarını capcanlı ruhunun akışınca genişletip kendi dil yurdunun semalarında özgürce süzülen bir edebiyatçı oldu Karin Karakaşlı hep. Katman katman iç evrenini, dünyayla, memleketle ve insanlıkla meselelerini, sevdayı, dostluğu, yoldaşlığı, hayranlığı, hayal kırıklığını, gönül kırgınlığını hep, okuduğumuzun nihayetinde harfler, kelimeler ve yazı aracılığıyla önümüze geldiğini unutturacak bir doğrudanlıkla konuştu bizimle. Olduğu gibi olmanın özgürlüğüyle durmadan üreterek zamanımızın en özel, en yaratıcı şair ve yazarlarından biri haline geldi. ‘Kenar Süsü’, Karakaşlı’nın daha önce Aras tarafından basılmış, ‘Benim Gönlüm Gümüş’, ‘Her Kimsen Sana’ ve ‘İrtifa Kaybı’ başlıklı üç şiir kitabının yanı sıra, son dönemde yazdığı ve ‘Yek Parça’ başlığı altında topladığı şiirlerini bir araya getiren bir ‘toplu şiirler’ niteliği taşıyor. Öykü, roman, deneme gibi farklı türlerde eser veren Karakaşlı’nın şair yönünün yenilerle eskileri kaynaştıran bu güldesteyle daha belirgin hale getireceğine inanıyoruz.”

Kategoriler

Kültür Sanat Edebiyat