Fransa'da polis şiddeti durmuyor: Protesto eden gençler gözaltında

Fransa’da polis ateşi sonucu ölen genç için ‘intikam’ isteyen eylemciler üçüncü gece yaptıkları eylemlerde araçları, binaları ve çöp bidonlarını ateşe verdi. Başkent Paris’te 28 Haziran Çarşamba günü, 17 yaşındaki Kuzey Afrikalı bir gencin polis tarafından vurularak öldürülmesi sonrası patlak veren gösteriler sürüyor.

Euronews’te yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dinmeyen gösterilerle ilgili olarak bakanlarla yeniden kriz toplantısı düzenleyeceğini duyurdu.

Avrupa Birliği zirvesine katılmak için Brüksel’de bulunan Macron, 30 Haziran Cuma günü yerel saatle 13.00’te başlayacak toplantı için ziyaretini erken kesti.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin Perşembe gece yaşanan olaylarda ülke çapında 667 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Le Figaro gazetesi tutuklananların çoğunun yaşlarının 14-18 arasında değişen gençler olduğunu yazdı. Ülke çapında en az 40 bin polisin görevlendirildiği göstericileri dağıtmaya çalışan çevik kuvvet ekipleri, eylemcilere panzerler ve biber gazıyla saldırdı.

İçişleri Bakanlığı olaylar sırasında 249 polis ve jandarma erinin yaralandığını duyurdu.

Ancak hükümetin müdahalesi ve şiddetin durması için yaptığı çağrılar protestocuların öfkesini bastırmaya yetmedi.

‘Nael için intikam’Aurelien Morissard, AP

Cezayir ve Fas kökenli Nael M.’nin öldürüldüğü Paris’in batısındaki banliyölerden Nanterre’de gencin ailesi tarafından gencin anısına barışçıl bir anma yürüyüşü düzenlendi.

‘Beyaz Yürüyüş’ olarak adlandırılan eyleme binlerce kişi katıldı. Eylemcilerin birçoğu üzerlerine ‘Nael için Adalet’ ifadeleriyle birlikte gencin ölüm tarihinin yazılı olduğu tişörtler giydi. Barışçıl yürüyüşün ardından başlayan gösterilerde binalara ‘Nael için intikam’ yazan bazı protestocular, karanlığın çökmesiyle birlikte yeniden harekete geçti.

Protesto eylemlerinde kalabalık gruplar havai fişek patlatarak araçları, kamu binalarını, bir banka ve çöp bidonlarını ateşe verdi. Protestocular tarafından çıkarılan yangınlara müdahale etmek için görevlendirilen itfaiye, kent sakinlerinden acil bir durum olmadığı sürece yangın söndürme ekiplerini çağırmamalarını istedi.

Diğer şehirlere de sıçradı

Ülkeyi savaş alanına çeviren olaylar, başkent Paris’le sınırlı kalmadı ve Lyon, Marsilya, Lille, Toulouse gibi birçok büyük kente sıçradı.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde Paris’teki bir otobüs deposu ile Lyon’daki bir tramvay deposu ateşe verildiği görüldü. Marsilya’da turistik eski limanda gösteriler yapan gençler kafe ve mağazaları hedef aldı. Polis, göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Belçika sınırı yakınındaki Roubaix’de bir mini süpermarketin ateşe verilmeden önce yağmalandığı, Nantes’da da bir süpermarkete arabayla dalan kişilerin yağmalama yaptığı bildirildi.

Bazı şehirlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve yasağın 3 Temmuz’a kadar devam edeceği bildirildi.

Fotoğraf: Sebastian Salom-Gomis, AFPFransa’da polis şiddeti sonucu ölümler

Şiddet dolu gösteriler, büyük şehirlerin çevresinde yaşayan daha düşük gelirli, birçok farklı ırktan insanın yaşadığı banliyölerde ve insan hakları örgütlerinden gelen ‘polis şiddeti’ ve ‘kolluk kuvvetleri içindeki sistematik ırkçılıkla’ ilgili devam eden şikâyetleri yeniden gündeme getirdi.

Nael M.’yi trafik kontrolü sırasında silahla ateş açarak öldüren polis memuru, çıkarıldığı mahkemece ‘kasten adam öldürmek’ suçundan tutuklandı. Olay, polisin silah kullanımını düzenleyen koşulların silbaştan gözden geçirilmesi çağrılarını da beraberinde getirdi.

Polis kayıtlarına göre, geçen yıl trafik kontrolü için durma talimatına uymadığından ötürü 13 kişi polis tarafından açılan ateş sonucu öldü. Aynı koşullarda ölen kişi sayısı ise bu yıl Nael de dahil üç olarak açıklandı.

Polisin silah kullanma yetkisini genişleten yasa, ülkede meydana gelen bir dizi terör saldırısının ardından 2017’de kabul edilmişti.