Pınar Selek davası: Beraat kararlarına rağmen yargı Selek'in peşinde

Mısır Çarşısı’nda 25 yıl önce yedi kişinin öldüğü, 127 kişinin yaralandığı patlamaya ilişkin davada sosyolog Pınar Selek hakkındaki dördüncü beraat kararının Yargıtay tarafından bozulması üzerine yeniden açılan davanın ikinci duruşması görüldü. Selek’in iadesiyle ilgili yazdığı yazının sonucunu bekleyen mahkeme, bir sonraki duruşmanın 28 Haziran’da yapılmasına karar verdi.

Duruşmayı baro, belediye, üniversite ve siyasi parti temsilcileri takip etti. Yoğun katılımdan dolayı seyircilerin bir kısmı duruşmayı ayakta izledi. Selek’i çok sayıda avukat savundu.

Duruşmanın başında mahkeme başkanı Oktay Açar, ceza usul kanununa göre, Selek’in ifadesinin adli yardımlaşma yoluyla alınamayacağını söyledi. Selek hakkında uluslararası kırmızı bültenle gıyabında tutuklama kararı çıkarıldığını aktaran Açar, Abdülmecit Öztürk hakkında da yakalama kararı çıkarıldığını hatırlattı.

Pınar Selek’in babası avukat Alp Selek söz aldı. Selek, “Bu dava açıldığı sırada yeni doğan çocuk Pınar’ı savunuyor. Bu dava sahteliklerle dolu, haksız bir dava. İnsanları bitiren bir dava” dedi. Selek, kızı hakkında çıkarılan kırmızı bülten kararını eleştirdi.

Selek’ten sonra Öztürk’ün avukatı Mehmet Erbil söz aldı. Erbil, müvekkili hakkında 12 yıllık kesinleşmiş bir ceza olduğunu, bu cezanın dokuz yıllık infazının da tamamlandığını söyledi. Erbil, tutuklamaya yönelik yakalama kararının haksız olduğunu belirterek kaldırılmasını istedi.

Mahkeme başkanı ara kararı açıklarken Pınar Selek’e yöneltilen suçlamanın öngördüğü cezanın müebbet hapis olduğunu, Selek’in ifadesinin de mahkemece bizzat tespit edilmesi gerektiğini söyledi.

Selek’in ifadesinin adli yardımlaşma kapsamında alınması talebinin reddine hükmeden mahkeme, Selek’in gıyabi tutukluluk halinin devamına karar verdi. Selek hakkında talep edilen kırmızı bülten talebinin sonucunun beklenmesine hükmeden mahkeme, Öztürk hakkındaki tutuklamaya yönelik yakalama kararının infazının da beklenmesine karar verdi.

Mahkeme, bir sonraki duruşmanın 28 Haziran saat 14.00’da yapılmasına hükmetti.

Mahkeme başkanı  kararı açıkladıktan sonra Fransız avukat Cotta söz aldı. Bu davanın sonucunu görmek istediğini belirten Cotta, başkan Açar’a davanın ne kadar süreceğini sordu. Başkan Açar da “Hâkimler kararlarıyla konuşur” diye yanıt verdi.

(Diken.com.tr, Ajanslar)

Kategoriler

Güncel