Gazeteci Ayşenur Arslan serbest bırakıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara'daki bombalı saldırıya ilişkin yaptığı değerlendirmeler gerekçesiyle gazeteci Ayşenur Arslan hakkında soruşturma başlattı. Arslan, başlatılan soruşturmanın ardından gözaltına alındı. Arslan ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Soruşturmaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, "2 Ekim tarihinde Halk Tv isimli kanalda yayınlanan bir programda Ayşenur Arslan'nın 1 Ekim tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü önünde bölücü terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen saldırıya yönelik  sarfettiği sözlere ilişkin 'Terör örgütü propagandası yapma' ve 'Suçu ve suçluyu övme' suçlarından soruşturma başlatılmıştır" denildi.

Gazeteci Seyhan Avşar, sosyal medya hesabı X'ten yaptığı paylaşımda, Arslan'ın Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) polislerince Sarıyer'deki evinden gözaltına alındığını ve Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne götürüleceğini kaydetti.

Avşar, paylaşımında, "TEM polisleri Ayşenur Arslan’ın kapısında. Ayşenur abla gözaltına alınıyor. Çağlayan’a götürülecek…" ifadelerini kullandı.

Gözaltına alınan Arslan polis eşliğinde İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi.

Arslan, ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Arslan hakkında "terör örgütü propagandası, suçu ve suçluyu övme" iddiasıyla soruşturma açıldığı öğrenildi.

Ayşenur Arslan, Halk TV'deki programda Ankara'daki saldırıya ilişkin şüphelerini dile getirmişti. ,

Arslan dün (2 Ekim) Halk TV yayınında, Ankara'daki saldırgan hakkında "Belki o kişi üzerine bomba olduğunu bilmiyordu. Gelip hiçbir şey yapamadan ölünmez. Bana sorarsanız her şeye aykırı, durup dururken kendini patlatmış. Ankara’da bir arabayı açıp düz kontakla çalıştırmak yerine neden Kayseri'de birini öldürerek ‘Ben geliyorum heeey. Bombalar sırtımızda tabanca belimizde nedir yani..." şeklinde konuşmuştu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Arslan'ın Ankara'daki saldırının ardından kullandığı ifadeler nedeniyle Halk TV ve Arslan hakkında inceleme başlatmış, Halk TV İmtiyaz Sahibi Cafer Mahiroğlu da Arslan'ın sunduğu Medya Mahallesi programının yayından kaldırıldığını açıklamıştı.

(Birgün, Ajanslar)

Kategoriler

Güncel