Fransa Ermenistan'a askeri teçhizat sağlayacak

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna bugün Ermenistan'a gerçekleştirdiği ziyarette, Fransa'nın Ermenistan'a askeri teçhizat teslimatına ilişkin sözleşmeler imzalamayı kabul ettiğini söyledi.

Ermenistanlı mevkidaşı Ararat Mirzoyan ile görüşmesinin ardından gazetecilere konuşan bakan, "Fransa, Ermenistan'ın savunmasını güvence altına alabilmesi için Ermenistan'a askeri teçhizat sağlanmasına olanak sağlayacak sözleşmelerin imzalanması konusunda anlaşmaya varmıştır" dedi.

Bakan Colonna,  "Çok fazla ayrıntı veremem. Biraz daha ileri gitmem gerekirse, şunu bilin ki, Ermenistan ile Fransa arasında zaten mutabakata varılmış ve devam eden şeyler var" dedi.

Bakan Colonna Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile de görüştü. 

Paşinyan görüşmede  şunları kaydetti: "Öncelikle bu zor dönemde Ermenistan'ın yanında açıkça durduğunuz ve Dağlık Karabağ'daki etnik temizlik konusunda net bir duruş sergilediğiniz için size, Fransa'ya ve Cumhurbaşkanı Macron'a kişisel olarak teşekkür etmek istiyorum."

"Temelde Dağlık Karabağ etnik temizliğin kurbanı oldu ve ne yazık ki uluslararası mekanizmalar devreye sokulamadı. Önceden duyurulmuş etnik temizliğin icrasıyla başetmeye çalışıyoruz. Bu anlamda Dağlık Karabağ'da yaşanan insani kriz Ermenistan Cumhuriyeti'ne de devredildi. Dağlık Karabağ'da Azerbaycan yetkililerinin hukuka aykırı tutuklamalar yaptığını da vurgulamalıyım. Elbette orta ve uzun vadeli insani sorunları da çözebilmemiz için Ermenistan hükümetinin uluslararası ortaklardan doğrudan mali desteğe ihtiyacı var."

Fransız bakan da "Ziyaretim Fransa'nın Ermenistan'a olan dostluğunun bir başka tezahürüdür ve dostluğun ötesinde dayanışmanın da bir tezahürüdür. Fransa'nın her zaman olması gerektiği yerde olduğunu söylemekten gurur duyuyorum" dedi. Bakan Colonna  ayrıca Fransa'nın Ermenistan'a 12,5 milyon avroluk insani yardım planladığını, ihtiyaç duyulması halinde bu yardımın devam edeceğini kaydetti.

(Ajanslar)

  

Kategoriler

Güncel