Merdan Yanardağ'a ceza ve tahliye

Bir programdaki sözleri nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanan ve 10 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Tele1 Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün yazarı Merdan Yanardağ 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yanardağ hakkında tahliye kararı verildi.

Yanardağ, akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Yanardağ'ı karşılamak üzere ailesi ve sevenleri cezaevi önünde karşıladı. CHP'li Mahmut Tanal da karşılamaya geldi.

Cezaevi çıkışında, Gezi  davası Can Atalay, Osman Kavala ve Tayfun Kahraman cezaevinde olduğu için kendi tahliyesine sevinemediğini belirten Yanardağ, şunları söyledi:

“Sevdiklerime kavuştum. Mutluyum, ama derin bir yara var. Can var içeride, Tayfun var içeride, Osman var içeride, rehin alınmış gibi imha edilmeye çalışılıyorlar. Gezi direnişi için ortaya bir yasa koydular. Düşünce özgürlüğünü kısıtlamaya çalışıyorlar. Bu mahkeme bir hesaplaşma mahkemesidir. Ben kendimi değil basın ve ifade özgürlüğünü, kişi haklarını savunmaya çalıştım."

"Silivri Cezaevi’nde iyi bir tek bir şeyden bahsedilebilir. O da güvenlik memurlarının iyi niyetidir. Burası rejimin zulmünün simgesidir. İktidar yeni dönemde mahkeme kararlarıyla yeni rejimi inşa etmeye çalışıyor. İnfaz yasasının herkese eşit uygulanmasını suç saymaya kalktılar. Topluma gözdağı vererek sindirmeye çalışıyorlar. Ben buna boyun eğmeyeceğim."

"Çok öfkeliyim bunu söylemek istiyorum. Ayşenur Arslan’ı susturdular arkadaşlar. Ayşenur Arslan susturuldu. Gönül isterdi ki Ayşenur Arslan programına devam etseydi. Ama kanal yönetimi ve kendisi bir karar vermiş. Mussolini’nin ceza yasasındaki ön infazı uygulamaya çalışıyorlar. Bu kuşatmayı ancak birlikte aşabiliriz."

"İktidarın önünde denge ve fren mekanizması kalmadı. Öyle bir yer ki burası arkadaşlarınızla vedalaşamıyorsunuz. Yanımdaki koğuştaki arkadaşımın buzdolabı yok. Yüksek güvenlikli bir yer burası. Osman Kavala 6 yıldır sessiz sedasız soylu bir direnişte. Tayfun Kahraman, Can Atalay aynı şekilde. Onları içeride bırakarak çıkmaktan utanıyorum.”

TELE1'deki "4 soru 4 yanıt" programında Abdullah Öcalan'la ilgili açıklamaları nedeniyle hedef gösterildikten sonra "suçu ve suçluyu övme" iddiasıyla tutuklanan Merdan Yanardağ üç ayı aşan tutukluluğunda ilk kez hakim karşısına çıktı.

Çağlayan’daki İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma öncesinde gazeteciler, basın meslek örgütleri, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları ve yurttaşlar adliye önünde Yanardağ’a destek eylemi yaptı. 

Sınırlı izleyici kitlesiyle başlayan duruşmada Yanardağ, 10 yıl 6 aya kadar hapis istenen iddianameye karşı savunma yaptı. 

Yanardağ davanın basın ve ifade özgürlüğünü ortadan kaldırmak isteyen baskıcı otoritenin, insanları korkutarak sindirmeye çalışması için açıldığını söyledi. "İnfaz kanununu uygulayın demenin nesi suç olabilir?” diye sordu. 

Yanardağ beraatına karar verilmesini ve davanın düşürülmesini talep ederek savunmasını tamamladı.

Son sözlerin ardından kararını açıklayan mahkeme 'örgüt propagandası' suçlamasıyla Yanardağ'ı 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Suçun sabit olduğuna hükmeden mahkeme, Yanardağ'ın açıklamayı televizyonda yapması nedeniyle cezada yarı oranda arttırıma gitti. Mahkeme kararla birlikte Yanardağ'ın tahliyesine karar verdi.

(BirGün, Ajanslar)

Kategoriler

Güncel