AB, Almanya ve Fransa'dan Ermenistan'a yardım kararı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Granada’daki görüşmesinin ardından taraflar ortak açıklama yayınladı.Paşinyan toplantıda Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü tanıyan bir bildiriyi de imzaladı.

Buluşma sonrası yapılan açıklamada  "Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ermenistan’ın bağımsızlığına, egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve sınırların dokunulmazlığına sarsılmaz desteklerini vurguladılar." dendi. 

Liderler ayrıca Ermenistan Cumhuriyeti’nin ihtiyaçları doğrultusunda AB-Ermenistan ilişkilerinin her boyutta güçlendirilmesine destek verdiklerini ifade ettiler ve "Karabağ Ermenilerinin yakın zamanda kitlesel olarak sınır dışı edilmesinin sonuçlarıyla karşı karşıya kalan Ermenistan’a" ek insani yardım sağlamayı kabul ettiler.

Liderler "Bu mültecilerin, uluslararası gözetim altında, tarihlerine, kültürlerine ve insan haklarına saygı gösterilerek, hiçbir koşula tabi olmaksızın evlerine ve yaşadıkları yerlere özgürce dönme hakkından yararlanmaları gerektiğini" vurguladılar.

Toplantıda Nikol Paşinyan, Azerbaycan'ın 86.600 kilometrekarelik topraklarını tanıyan bir bildiriyi de imzaladı.Kategoriler

Güncel