Nobel Barış Ödülü İranlı Nergis Muhammedi'nin oldu

Nobel Barış Ödülü İran'da kadınlara yönelik baskıya karşı mücadele eden ve Mahsa Amini protestoları üzerine tutuklanan aktivist Nergis Muhammedi'ye verildi.

Muhammedi, ödüle layık görülen 19'uncu kadın ve 2003 yılında ödülü kazanan insan hakları aktivisti Şirin İbadi'den sonra ikinci İranlı kadın oldu.

Oslo'da ödülü açıklayan Norveç Nobel Komitesi Başkanı Berit Reiss-Andersen, "Onun cesur mücadelesi çok büyük kişisel bedellere mal oldu. Rejim onu 13 kez tutukladı, beş kez mahkum etti ve toplam 31 yıl hapis ve 154 kırbaç cezasına çarptırdı." dedi.

Muhammedi, 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin İran ahlak polisi tarafından gözaltına hayatını kaybetmesi üzerine ülke çapında düzenlenen son protestolar nedeniyle  tutuklu.

Siyasi suçluların tutulduğu cezaevinden The New York Times için bir görüş yazısı kaleme alan Muhammedi, "Hükümetin anlamadığı şey, ne kadar çoğumuzu hapsederlerse o kadar güçlendiğimizdir." ifadelerini kullandı.

Muhammedi hapse atılmadan önce İran'da yasaklı olan İnsan Hakları Savunucuları Merkezi'nin başkan yardımcısı olarak merkezi kuran İbadi'ye yakın bir isim olarak biliniyor.

Mesleği mühendislik olan Muhemmedi 2018 yılında 2018 Andrei Sakharov Ödülü'ne layık görülmüştü.

(euronews)

Kategoriler

Güncel